1 - 20 av 80
1234 Gå till

Avslutad | Konstspecial – Onsdag 9 mars 2016

Klubbad för

Konst Grafik

Channa Bankier (1947-) grafik nr 218/300 motiv älskande par, mått ca 23x32 cm, inramad, blad något gulnat

125 kr

Utrop: 200 kr

Konst Grafik

Ove Persson (1925-1999), grafik nr 81/360,stadslandskap, mått ca 41x49,5 cm, mindre slitage mitt på motiv, inramad, saknar glas,

50 kr

Utrop: 150 kr

Oidentifierad konstnär, snäcktavla med kinesisk text, fågel & körbärskvist, 1900-tal,mått ca 58x33cm, inramad

Utrop: 1 500 kr

Ragnar Person (1905-1993) oljemålning på duk uppspikad på pannå, kvinnoporträtt, mått ca 67x36 cm, smärrre skada på duk, slitage på ram

5 900 kr

Utrop: 6 500 kr

oidentifierad konstnär signerad Axel P J -51, olja på duk, , Stilleben, mått ca 73x54 cm

Utrop: 1 400 kr

Konst Grafik

Mikael Barrehag (1959-) Grafiska blad 3 st; Domherrarna nr XI/XXXVI mått ca 43,5x58,5. Änder nr XI/XXXVI mått ca 43,5x58,5cm, Ejdrar nr 88/290 mått ca61,5x86,5, mindre veck i mapp

Utrop: 1 200 kr

Bo Örn (1949-), Olja på duk, signerad på baksida samt påskrift "Ostias återspegling", 50,5x61cm, skadad ram

Utrop: 1 600 kr

Oidentifierad konstnär, olja på duk, stuga och sjö i månljus, mått ca 48x67cm, oinramad, krackelerad, färgbortfall, reva,

200 kr

Utrop: 125 kr

Sven Olof Rosén (1908-1982)olja på duk, studie av naken kvinna, mått ca 83x69 cm

Utrop: 2 000 kr

Irene K:son Ullberg (1939-), akvarell, Gula Lejongap, mått ca 73,5x52cm, gulnad passepartout, skadad ram

Utrop: 500 kr

Rudolf Flink (1906-1989), olja på duk, Grönskande skogsdunge, mått ca 38x45 cm

Utrop: 400 kr

Bertel Bertel-Nordström(1884-1967), Olja på duk, Landskap med en fors, ca 45x55cm, små skador på duk, slitage på ram

Utrop: 650 kr

Sven Olof Rosén (1908-1982), olja på duk, sittande kvinna, mått ca 54x70 cm,några smärre färgbortfall, slitage på ramen

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Jan Rhodin (1938-), grafik nr 328/360, inramad, mått ca 52x38,5 cm, skador på ram

Utrop: 475 kr

Konst Grafik

Jan Lundgren (1936-1999) Grafik nr1/50, Betraktaren , 35x51cm, inramad med glas

Utrop: 250 kr

Emil Ekman (1880-1951) olja på pannå, Strandlandskap mått ca43x61cm

Utrop: 1 000 kr

Oidentifierad konstnär signerad G Johansson,olja på pannå, landskap med hus, mått ca 20x31cm, inramad, ram något lös

Utrop: 350 kr

Oidentifierad konstnär signerad O Häll, olja på duk, landskap, mått ca45x37cm

Utrop: 150 kr

Sten Ekendahl (1897-1968),olja på duk, mansporträtt, mått ca 53x42, inramad

Utrop: 350 kr

Woo Bock Lee (1947-), tusch, Ofullbordat brev/Kalligrafi (grässkrift), mått ca 30x22cm

700 kr

Utrop: 1 000 kr