1 - 20 av 300
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023

Klubbad för

RING, 18K guld, fasetterad grön kvarts 7,78 ct, tanzaniter 0,80 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, originaletui.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K guld, ovalslipad ametist 5,46 ct, rosa och gröna turmaliner ca 1,00 ctv, 6 diamanter ca 0,05 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g, originaletui.

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld. 344 brilljant - och åttkantslipade diamanter ca 9,34 ctv, ca TW/VS, längd 17 cm, vikt 37 g, enstaka diamanter med skador.

Utrop: 69 000 kr

ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, längd 19 cm, vikt 53,9 g.

30 500 kr

Utrop: 27 000 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, längd 42 cm, vikt 40,6 g.

30 500 kr

Utrop: 20 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,67 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W/SI. stl 16 mm, vikt 2,9 g,

Utrop: 8 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca LBr/SI, höjd 70 mm, vikt 5,8 g, stift.

Utrop: 6 500 kr

SYSKONRING, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/SI1-SI2, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g, mittstenarna har små nagg vid rondisten, enstaka sidostenar har slitna fasettkanter.

Utrop: 90 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca TCr(I)/P1, 38 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,25+ mm, vikt 4,1 g, mittstenen har inneslutningar som når ytan och naturaler längst rondist.

32 000 kr

Utrop: 36 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, PÅHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, peridoter 0,80 ctv, agat, Mandelstam, höjd 36 mm, vikt 9 g, stift, originalask.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, PÅHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, rosa turmaliner 0,50 ctv, ovalslipade ametister 11,88 ctv, Mandelstam, höjd 32 mm, vikt 6,6 g, originalask.

Utrop: 11 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, rubiner, safirer, smaragder, 26 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, Kaplans Safir, Stockholm, längd 17,5 cm, vikt 11,4 g.

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder ca 0,40 ctv, vikt 1,0 g, stift.

Utrop: 2 900 kr

PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 6,4 mm, lås i 18K vitguld med citrin, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, E. Thomasson, Stockholm 1963, längd 39-40 cm, knutet, vikt 43,7 g, flertalet diamanter med små skador.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, antik-, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, 1900-talets första hälft, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g, flera diamanter med nagg och skador.

Ädelstenar Topas

TOPAS, smaragdslipad 21,27 ct, mått 25,10 x 10,00 x 8,28 mm.

Utrop: 2 500 kr

Ädelstenar Topas

TOPAS, 17,89 ct, mått 14,16 x 14,21 x 10,82 mm.

Utrop: 1 700 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 mediumslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-W/VS-P, franska stämplar, längd 17,5 mm, säkerhetskedja, vikt 10,5 g, några diamanter är skadade, 2 länkar är stellödda.

31 500 kr

Utrop: 25 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 9 droppslipade rosa turmaliner, 428 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, längd 40 cm, vikt 46,3 g, etui.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rosa turmaliner, 132 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, höjd 61 mm, vikt 13,9 g, stift.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr