1 - 20 av 147
123...8 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K guld/platina, kuddslipad akvamarin ca 4,00 ct, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, C G Hallberg, Stockholm 1936, stl 16 mm, vikt 4,0 g, tennlödningar, akvamarinen har mindre nagg, enstaka diamanter har nagg.

12 200 kr

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, platina/14K guld, kuddslipad akvamarin ca 4,0 ct, 20 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 40,5 cm, vikt 5,6 g, akvamarinen har nagg.

Utrop: 13 600 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, platina, barocka pärlor, ca 11x9x8 mm, äldre briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 34 mm, vikt 7,1 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.

21 500 kr

Utrop: 17 000 kr

COLLIER, Belle Époque, platina, 6 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, små antik -, gammal - och rosenslipade diamanter, barock pärla ca 7x5 mm, omkring 1900, längd 38 cm, vikt 13,9 g, extra länk, vikt 1 g, lagningar.

30 500 kr

Utrop: 34 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 2,06 ct, TW(G)/VS1, HRD certifikat 14026439002, 14 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, Berggrens Juveler, Stockholm 2014, stl 16,5 mm, vikt 7,0 g,

142 000 kr

Utrop: 150 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 2,30 ctv, ca TW/VVS, höjd 22 mm, vikt 3,9 g, stift.

25 500 kr

Utrop: 27 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, safirer ca 3,00 ctv, gammal-, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, antik, omkring 1900, mått 37x41 mm, vikt 12,8 g, tennlödning, diamanter med nagg och skador.

28 500 kr

Utrop: 14 000 kr

COLLIER, 14K guld/silver, kuddslipade safirer ca 14,00 ctv, antik- gammal- och rosenslipade diamanter ca 6,00 ctv, antik, omkring 1900, längd 38 cm, vikt 33,4 g, några diamanter och safirer har nagg och skador.

98 000 kr

Utrop: 100 000 kr

ARMRING, 18K guld, stel, öppningsbar, 15 odlade pärlor, rosenslipade diamanter, antik, bredd 3 cm, innermått ca 18 cm, vikt 56,6 g, saknar låsåtta.

Utrop: 32 000 kr

COLLIER MED HÄNGE, 18K guld, orientaliska pärlor, målade putti, svart emalj, hårgömma, 1800-talets andra hälft, längd 42 cm, vikt 45,3 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, platina, kuddslipad obehandlad Kashmir-safir 3,32 ct, SSEF report 131505 och Gübelin report 23060068, åttkantslipade diamanter, Art Deco, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g, safiren har nagg vid rondisten, några diamanter har nagg.

550 000 kr

Utrop: 450 000 kr

BROSCH, rosett, platina, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca Cr(J)/VVS2, 96 gammalslipade diamaner ca 2,20 ctv, mått 59x20 mm, vikt 14,6 g, svaga fattningar, lagningar, tennlödningar, etui.

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, platina, kuddslipad obehandlad safir ca 10,00 ct, GCS report 5783-4049, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, Art Deco, längd 17 cm, vikt 16,9 g, safiren har nagg, enstaka diamanter har nagg och små skador.

Utrop: 100 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 4,15 ct, River(E)/SI2, HRD report 170002969587, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 390 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,02 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1-VS2, vikt 3,2 g, stift, extrafasetter och nagg vid rondist, snurrebussar ej i guld.

Utrop: 180 000 kr

OLE LYNGGAARD, kedja, Mega, 18K guld, längd 41,5 cm, vikt 64,4 g, dobbar, lås, 18K guld, diameter 10,5 mm, vikt 3,1 g, originaletui.

51 000 kr

Utrop: 40 000 kr

CLAES GIERTTA, collier, 18K guld, signerad, Stockholm 1977, längd 40,5 cm, vikt 110,4 g. (d)

55 000 kr

Utrop: 60 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, citrin, signerad, Stockholm 1965, stl 18,5 mm, vikt 19,5 g. (d)

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, Colombiansk smaragdslipad smaragd ca 3,30 ct, GCS certifikat 81300-61, minor oil, 2 smaragdslipade smaragder ca 0,50 ctv, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, Strebel, Tyskland, stl 18 mm, vikt 8,2 g, mittstenen har repor och slitna fasettkanter, en av de mindre smaragderna har en liten skada på bordet.

68 000 kr

Utrop: 52 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 radiantslipade diamanter 2,00 ctv, Fancy Light Green/VS1-VS2, GIA certifikat 5136924003, 2145269149, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS-SI, mått 12x12 mm, vikt 9,7 g, enstaka av sidostenarna har nagg på kuletten.

Utrop: 130 000 kr