141 - 147 av 147
1...678 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 8,80 ctv, ca TCa-Ca(L-M)/VVS2, 52 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 33 mm, vikt 11,2 g, en av de stora diamanterna har små nagg och extra fasetter vid rondisten, medföljer fattningar för enstensörhängen.

Utrop: 650 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lace Large, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 18,25 mm, vikt 15,2 g.

29 500 kr

Utrop: 32 500 kr

OLE LYNGGAARD, hänge, Lotus Large, 18K guld/roséguld, akvamarin, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, TW/VS, höjd 35 mm, vikt 12,0 g.

33 000 kr

Utrop: 30 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Forest, 18K guld/roséguld, briljantslipade diamanter 0,03 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 16,0 g.

29 500 kr

Utrop: 32 000 kr

POIRAY, ring, 18K guld, smaragdslipad smaragd 10,32 ct, 2 trianagulärt slipade diamanter 1,11 ct, ca Cr(J)/P1, Frankrike, refnr 27041, stl 17,25 mm, vikt 17,5 g, smaragden något lös i sin fattning samt med små nagg.

Utrop: 80 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,70 ct, ca TCr(I)/VS2, Atelier Ajour, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 3 g, diamanten har extrafasetter på rondisten och mindre nagg på kuletten.

Utrop: 68 000 kr

BROSCH, platina/18K vitguld, fransk-, äldre briljant-, briljant-, baguette-, äldre åttkant- och åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, 1940-tal, diameter 35 mm, vikt 7,6 g, enstaka diamanter har nagg och skador.

9 600 kr

Utrop: 7 800 kr