121 - 140 av 147
1...678 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,20 ct, ca River(E)/VVS1, stl 19 mm, vikt 6 g.

Utrop: 250 000 kr

RING, palladium, stjärnsafir 30,13 ctv, äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,25 mm, vikt 12,2 g, något oval ringskena.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

ATELIER AJOUR, armband, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 14,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Stockholm 1963, längd 17,5 cm, vikt 36,4 g, några diamanter har skador och nagg.

70 000 kr

Utrop: 66 000 kr

TIFFANY & CO, armband, 18K guld, safirer ca 3,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, 1950/60-tal, längd 18,5 cm, vikt 47,1 g, flera safirer har skador och nagg.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

CARTIER, pärlcollier, Mowgli, odlade pärlor ca 6,6 mm, lås i 18K guld, 2 smaragder, Panter, ref. nr 608463, längd 42 cm, vikt 32 g, säkerhetskedja, certifikat, originaletui.

37 000 kr

Utrop: 36 000 kr

BROSCH, 18K guld, korall, 1960/70-tal, 65x40 cm, vikt 30,9 g, en korall med spricka, korall något lös i sin fattning.

Utrop: 20 000 kr

BVLGARI, ring, Passo Doppio, 18K guld, odlad pärla, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

BVLGARI, örhängen, 18K guld, odlade pärlor ca 7-8,2 mm, 1980-tal, höjd 20 mm, vikt 15,1 g, clips.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad akvamrin ca 23,19 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 2,34 ctv, ca TW-W/VVS-SI, stl 17 mm, vikt 18,4 g.

Utrop: 60 000 kr

TRESTENSRING, platina, smaragdslipad diamant ca 1,69 ct, ca TW(F-G)/VS2, 2 smaragdslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 128 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med South Seapärlor ca 11 mm, 4 rosa safirer 1,40 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, W/SI, stift

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/roséguld, safirer, höjd 30 mm, vikt 16,4 g, clips, några safirer med nagg.

Utrop: 11 500 kr

EBBA BRAHE, armband, Stockholm spike collection, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, TW/VS, stl 16, vikt 7,7 g, certifikat, originaletui.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

CHOPARD, armband, Happy Hearts, James Bond 007, Limited Edition, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, 32 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/IF-VVS, ref. nr 85A007-5922, serie nr 6649177, stl 17, vikt 12,7 g, certifikat, originaletui.

24 000 kr

Utrop: 19 000 kr

CHOPARD, armband, Happy Hearts, James Bond 007, Limited Edition, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/IF-VVS, ref.nr 85A007-5002, serie nr. 6643295 stl 17 mm, vikt 11,9 g, certifikat, originaletui.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, collier, Alhambra, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, River-TW(D-F)/IF-VVS, justerbar längd 38-42 cm, vikt 5,4 g.

47 000 kr

Utrop: 44 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 1, sterlingsilver, kalcedon, formgiven 1905, 1933-1944, längd 36,5 cm, vikt 146 g.

24 500 kr

Utrop: 20 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 160, sterlingsilver, hänge, nr 135, sterlingsilver, ametister, bergkristall, hängets höjd 64 mm, vikt 127 g.

26 500 kr

Utrop: 20 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1944, hängets höjd 29 mm, längd 59 cm, vikt 34 g, bergkristallen har nagg. (d)

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

CARTIER, armband, Juste Un Clou, 18K vitguld, ref. nr ANL238, stl 17, vikt 34,4 g, slitage, reseetui.

54 000 kr

Utrop: 45 000 kr