101 - 120 av 147
1...5678 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023

Klubbad för

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1940, hängets höjd 25 mm, längd 61 cm, vikt 37,8 g, (d)

14 200 kr

Utrop: 11 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1954, längd 43,5 cm, vikt 66,0 g. (d).

10 000 kr

Utrop: 11 200 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1954, längd 20 cm, vikt 27,5 g. (d)

5 300 kr

Utrop: 5 800 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Lax, nr 8, sterlingsilver, signerad, Lund 1958, mått 70x33 mm, vikt 21,4 g. (d)

5 700 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS2-SI1, 8 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, troligen Karl Gran & Co, Stockholm 1937, stl 18,5 mm, vikt 7,0 g, storleksändrad, diamanterna har inverterade naturaler och nagg.

Utrop: 114 000 kr

ARMBAND, platina, baguette-, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-W/VS-P, Owen & Larsson, Stockholm 1951, längd 18 cm, vikt 30,5 g, enstaka diamanter har skador och nagg.

Utrop: 50 000 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, antikslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-CR/SI-P, höjd 26 mm, vikt 6,6 g, stift, skador och nagg vid rondister.

43 000 kr

Utrop: 45 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,66 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, en diamant saknas, skador på ringskenan, lagningar.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER/TIARA, silver, två blomstergirlander med paste och två stora vita topaser, antik, vikt 135 g, tennlödningar, etui.

21 500 kr

Utrop: 22 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, med påhängen,18K vitguld, antikslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TCa-Ca(K-M)/VS2-SI1, 4 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, droppformade odlade pärlor ca 9,2x7,7 mm, höjd 26 mm, vikt 4,3 g, stift, ena antikslipade diamanten har en skada vid rondisten.

27 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,25 ct, ca TCa(K)/SI1, stl 16 mm, vikt 3,1 g, diamanten har skador och nagg på rondisten.

Utrop: 72 000 kr

ARMBAND, 18K guld, flerfärgad emalj, antik, bredd 56 mm, längd 19 cm, vikt 73,0 g, senare säkerhetskedja, skador, lagningar, emaljskador.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, carréslipade safirer ca 1,00 ctv, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, tidigt 1900-tal, längd 68 mm, vikt 5,8 g, en safir har nagg i ena hörnet.

6 800 kr

Utrop: 6 800 kr

W.A. BOLIN, ring, platina, kuddslipad obehandlad färgskiftande safir ca 1,30 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Stockholm mitten av 1900-talet, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, storleksändrad.

11 200 kr

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,60 ct, ca W(H)/P1, Atelier Borgila, Stockholm 1950, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har nagg och inneslutning som når ytan, två klor är skadade.

42 000 kr

Utrop: 30 000 kr

ARMRING, 14K guld, 15 gammalslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 1900-talets första hälft, 57x47 mm, vikt 12,4 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter har skador och nagg, etui.

28 000 kr

Utrop: 30 000 kr

W.A BOLIN, ring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,60 ct, ca TCr(I)/SI1, 3 gammalslipade diamanter ca 0,16 ctv, Stockholm 1969, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, 2 lödda kulor i ringskenan.

100 000 kr

Utrop: 114 000 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Elefant, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ct, mått 20x23 mm, vikt 11,9 g, 10 - radig kedja i oxiderat sterlingsilver, längd 59 cm, vikt 47 g.

45 000 kr

Utrop: 30 000 kr

LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, design Björn Weckström, Finland, längd 19,5 cm, vikt 49,5 g.

Utrop: 32 000 kr

KARL HEINZ SAUER, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, carréslipad safir, Västerås 1975, stl ca 17,75 mm, vikt 13,2 g, sprickor i ringskenan, safiren har skada och nagg, diamanten har nagg på kuletten. (d)

22 500 kr

Utrop: 9 000 kr