Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012
COLLIER, 18K guld, 1 gammalslipad och 8 rosenslipade diamanter, 24 orientaliska halvpärlor, svart emalj, längd 39,5 cm, vikt 18,5 g, bucklor på kedjan, Frankrike.
COLLIER, platina, 13 orientaliska pärlor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, rosenstenar ca 0,53 ctv, hängdelens längd 6,3 cm, kedjans längd 44 cm, utländska stämplar, 1900-talets första hälft, vikt 10,9 g, del av lås och mindre detaljer i 18K guld, etui.
SIGURD PERSSON, armring, silver med förgyllning, diameter 6,8 x 5,3 cm, stämplad SIGP, Stockholm 1988, vikt 66,3 g, (d).
SIGURD PERSSON, ring, silver, med förgyllning, stl 16 mm, stämplad SIGP, Stockholm 1985, vikt 9,8 g, originaletui, (d).
HÄNGE, 18K guld/platina, blisterpärla, odlade pärlor, orientaliska pärlor, rosenstenar, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, tennlödningar, vikt 11,8 g, Laver, Stockholm 1960, etui.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, 18K guld, i form av en blomma, carréslipade rubiner ca 10,00 ct, fattade i invisible setting, briljanter ca 1,15 ctv, ca TW/VVS, fyra droppslipade blå safirer, en cabochonslipad tsavorit, vikt 32,2 g.
WIWEN NILSSON, collier, silver, bergkristall, 2,1 X 1,3 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat AN, Lund 1943, kedjans längd 50 cm, vikt 39,2 g, kortad länk. (d)
ARMBAND, 3-radigt, orientaliska pärlor, ca 2,5-6,2 mm, lås 18K guld/platina, briljant ca 0,02 ct, 8 rosenstenar, längd 18 cm, säkerhetskedja, Sverige 1943.
COLLIER, 18K vitguld, briljant ca 1,30 ct, ca Top Cape(K)/VS1, kedjans längd 38 cm, säkerhetskedja, vikt 7,3 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska och odlade pärlor, 1,0-3,0 mm, längd 44 cm, silverlås med paste.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, längd 57 cm, stavarnas längd 1 cm, vikt 81,6 g, signerat Wiwen Nilsson, Lund 1953 (d).
WIWEN NILSSON, ring, silver, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1947 (d).
WIWEN NILSSON, brosch, 3 bergkristaller, längd 5,8 cm, vikt 8,9 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1946, (d).
SMYCKESET, golftema, 9 delar, 18K guld, onyxcaméer, briljanter ca 1,10 ctv, ca TW-Brown/VS, totalvikt 67,4 g. Greenlagare samt markör (monogram på markör), 18K guld, totalvikt 58,8 g, etui.
WIWEN NILSSON, collier, silver, bergkristall, ring och stavlänk, längd 60 cm inklusive hänget, vikt 21,3 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1947 (d).
ARMBAND, platina, orientaliska pärlor, mediumslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW/SI2, 34 åttkantslipade diamanter och 7 rosenstenar ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 11,3 g, Frankrike ca 1920-tal, svensk import, låsdel i 14K vitguld, säkerhetskedja.
ARMBAND, 18K guld, 30 smaragder ca 3,00 ctv, 340 briljanter ca 10,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 77,6 g.
COLLIER, 18K guld, 87 briljant och 87 prinsesslipade diamanter ca 6,67 ctv, ca TW(G)/VS, längd 44 cm, vikt 22,9 g.