1 - 20 av 71
1234 Gå till

Avslutad | Konst och Design – Fredag 28 november 2008

Klubbad för

Konst Grafik

Marianne Lindberg de Geer. " Jag tänker på mig själv/orientering 1", Litografi, signerad och numrerad. 87,5x64 cm. Oramad

Utrop: 4 100 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Ulf Wahlberg, " Los Angeles" Litografi, signerad och numrerad. 81x62 cm. Oramad

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Yrjö Edelmann. Litografi, signerad och numrerad. 88x63 cm. Ramad

1 800 kr

Utrop: 1 500 kr

Skyltdocka, 50-60 tal, sittande, naturlig storlek, Kan plockas isär i sex delar.

Utrop: 3 200 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Beril Vallien, " Opening", Litografi, signerad och numrerad. 87,5x62 cm

Utrop: 2 500 kr

Möbler Designade möbler

"Aluchair" Formgiven 1958 av Charles och Ray Eames, tillverkad av Herman Miller USA. Polerad aluminium, svart läder. Hjul-,snurr- och gungfunktion.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Peter Dahl, "KB" litografi, signerad och numrerad. 110x81 cm. Ramad

Utrop: 5 600 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Peter Dahl, " Guden Frö" litografi, signerad och numrerad. 55x46 cm. Ramad

Utrop: 2 500 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Ulf Wahlberg, " Classic Chevy, Granbergdals hytta" Litografi, signerad och numrerad. 62x48 cm. Oramad

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Barbro Andersson, "Anemone 2000" Serigrafi, signerad och numrerad. 55x55 cm. Ramad

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Utrop: 1 500 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS, Fredrika Linder, "Lydia" Munblåst lampa, signerad " Fredrika Linder -06", Höjd 62 cm

Utrop: 5 000 kr

Belysning Bordslampor

Antik Kinesisk lykta, Rispapper på metall på sockel av trä, små skador på papparet, se bild! Höjd 36 cm

Utrop: 600 kr

Belysning Golvlampor

GOLVLAMPA, Antik kinesisk lykta, rispapper på metall på sockel av trä, små skador på papparet, se bild. Höjd 75 cm

Utrop: 1 100 kr

MÅLERI, Max Walter Svanberg, "Ansikte" Signerad och daterad Max Walters 34. Tusch, 21,5x24 cm. Ramad

Utrop: 7 000 kr

Möbler Designade möbler

4 st " Sideshell" Formgiven 1950 av Charles och Ray Eames. Tillverkad av Herman Miller, USA. Glasfiber med sk. "Eiffeltornsunderrden" Dessa exemplar från 60-talet, underreden av senare datum. 4 st.

Utrop: 16 000 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Oscar Reutersvärd, " Figur". Litografi Numrerad och signerad. 40x25,5 cm. Oramad

275 kr

Utrop: 300 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Gerhard Nordström, "Naturmotiv" Litografi, signerad och numrerad. 75x55,5 cm. Oramad

Utrop: 300 kr

MÅLERI, Anders Wallin, Blandteknik, olja och akryl. 151x108

Utrop: 18 500 kr