1 - 20 av 68
1234 Gå till

Avslutad | Konst och Design – Fredag 9 januari 2009

Klubbad för

Blasius Selander,"Tärna", original, akvarell och blyerts på papper, 2002, mått med passpartou 36,5x 35cm.

Utrop: 3 500 kr

Blasius Selander, " Våtmark", original, akvarell och blyerts på papper, 2002, mått med passpartou 42x44cm

Utrop: 4 000 kr

Blasius Selander, "Svala", original, akvarell och blyerts på papper, mått med passpartou 46x46,5cm

Utrop: 4 000 kr

Kuriosa Benarbeten

NETSUKE, Japan, 1800-tal, skuren i ben, höjd 3,5cm.

750 kr

Utrop: 800 kr

Möbler Vitrinskåp

VITRINSKÅP, Läkarskåp, tidigt 1900-tal, plåt och glas, underskåp i trä, 5 glashyllor medföljer, nycklar saknas, slitage. Proviniens, Serafens Sjukhus, Kungsholmen, Stockholm.

Utrop: 10 500 kr

Buddhistisk Tanka, 1900-tal, måleri på duk/tyg, påsydd sidenram, 77x96cm

Utrop: 2 500 kr

Möbler Designade möbler

DESIGNADE MÖBLER,"Aluchair" Formgiven 1958 av Charles och Ray Eames, tillverkad av Herman Miller USA. Polerad aluminium, svart läder. Hjul-,snurr- och gungfunktion.

Utrop: 12 000 kr

Belysning Bordslampor

JOE COLOMBO, "Topo", bordslampa, Stilnovo, Italien, bruksslitage.

Utrop: 4 500 kr

Konst Grafik

Per "le Poet" Walhroos, litografi, signerad och numrerad, oramad, mått 85x64cm

Utrop: 3 000 kr

Konst Grafik

Ulf Wahlberg, litografi, "Motljus", signerad och numrerad, oramad, mått 61x44cm

1 600 kr

Utrop: 1 450 kr

Konst Grafik

Ulf Wahlberg, litografi, "Cadillac vid Granbergsdals hytta", signerad och numrerad, oramad, 53x41cm

Utrop: 1 450 kr

Konst Grafik

Ulrika Hydman-Vallien, litografi, signerad och numrerad, ramad, mått 56x72cm

700 kr

Utrop: 700 kr

Konst Grafik

Ulrika Hydman-Vallien, litografi, singerad och numrerad, ramad, mått 56x72cm

750 kr

Utrop: 700 kr

Konst Grafik

Gustav Rudberg, litografi, signerad och numrerad, ramad, mått 79x60,5cm

650 kr

Utrop: 800 kr

Konst Grafik

Gustav Rudberg, litografi, signerad och numrerad, ramad, mått 82x71cm

Utrop: 800 kr

Möbler Designade möbler

Charles och Ray Eames, " rocking arm chair, RAR" Formgiven 1949, tillverkad av Herman Miller. Detta ex 1958, underrede av senare datum, medar av valnötsträ.

Utrop: 9 000 kr

Möbler Designade möbler

Charles och Ray Eames, Kontorsbas i glasfiber, kontorsunderede med snurrfunktion, detta ex från 1960-talet.

Utrop: 3 500 kr

Belysning Bordslampor

Philips bordslampa, formgiven av Louis Kalff, 1950-tal, höjd 35 cm.

Utrop: 3 000 kr

Okänd konstnär, olja på panå, historiserande måleri, signerad R.H. -20, oramad, mått 22x14cm

375 kr

Utrop: 500 kr

Kuriosa Ikoner

Bemålad relief Nepal, trä, 1900-tal, stämplad med utförselstämpel a tergo. Mått 32x12,5cm

Utrop: 1 000 kr