1 - 20 av 107
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 20 februari 2010

Klubbad för

Klockor Väggur

"BORIS FRANK", Stockholm, väggpendyl, 450 mm x 750 mm, Verk nr. 902954, förgyllt trä, mekanisk, defekt, ca 1959.

Utrop: 3 800 kr

Belysning Kristallkronor

Kristallkrona, Gustaviansk stil med 8st ljusarmar, stommen är i blank mässing behängd med droppformade samt spetsiga prismor av kristall. Höjd 80cm med upphängning 120cm, max diameter 58cm, skickas ej.

2 900 kr

Utrop: 3 000 kr

Glas Skålar

PARTI Vaser, skål/ fat Bl.a. Kosta Boda, Rosenthal

FÄRGLITOGRAFI, Signerad Stellan Mörner. Numrerad 58/300. Höjd 55 cm, längd 67 cm.Glas saknas på ram.

Utrop: 800 kr

FÄRGLITOGRAFI, Signerad Sven Jonson, Morgonstämning. Numrerad 36/50. Konstnärsinformation på tavlans baksida. Trasig ram

900 kr

Utrop: 1 000 kr

FÄRGLITOGRAFI,Signerad Axel Olson. Numrerad 23/30. Höjd 66 cm, Längd 58 cm.

Utrop: 1 000 kr

SKÅL, sterling silver 155.0g Olle Ohlsson ca 1962 numrerad 166, B. 8 cm H.7 cm, samt bok om Olle Ohlsson

3 700 kr

Utrop: 3 300 kr

PARTI, 3 st äldre plåtburkar. Bl a Mazetti, Thule Bonbons. Varierande storlekar h: 17-25 cm.

300 kr

Utrop: 350 kr

Porslin Figuriner

FIGURINER, 2 st. Jie Elsie Borelius. h:39 cm resp 14 cm.

Utrop: 500 kr

Äldre smörkärna med stötare. H: 81 cm Diameter 26 cm.

Utrop: 400 kr

Kuriosa Leksaker

Äldre dockvagn. L: 58 cm, h: 43 cm. Beige. Komplett med madrass, täcke och kudde. Tidigt 1900-tal.

500 kr

Utrop: 550 kr

Belysning Golvlampor

GOLVLAMPA, 1950-tal i mässing. H: 160 cm.

850 kr

Utrop: 900 kr

Kuriosa Technica

Äldre rikstelefon. H: 31 cm.

400 kr

Utrop: 450 kr

3 st äldre plåtburkar. Pix Aktiebolag Gefle, Svea Choklad. Varierande storlekar h: 17-25 cm.

250 kr

Utrop: 300 kr

KERAMIK, Höganäs uppläggningsfat. Design Andersson & Johansson, 1920-1950. L: 24 cm

Utrop: 350 kr

Möbler Allmoge

ALLMOGE, Hänghörnskåp 1800-tal. Vackert åldersrelaterat slitage. H:110 cm, b: 70 cm, djup: 38 cm. Nyckel saknas.

Utrop: 3 500 kr

Möbler Allmoge

ALLMOGE, Biblioteksstol/stege. Tidigt 1900-tal. Bemålad.

700 kr

Utrop: 750 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi. Dahl, Peter F: 1934. "Sittande kvinna". B: 110 cm B: 55 cm. Signerad av konstnären, numrerad PT.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi. Werner, Gösta F: 1909. "Tivoli". B: 100 cm H: 73 cm. Signerad av konstnären, numrerad 47/325.

Utrop: 2 000 kr

Argenta, Gustavsberg. Fat med silverdekor. Formgiven av Wilhelm Kåge. # 1035.

1 000 kr

Utrop: 600 kr