121 - 137 av 137
1...567 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 20 november 2010

Klubbad för

OMEGA, Seamaster, Memomatic, Cal 980, Serie nr. 30019520, Ref nr. ST 166.0072, Boett nr. 166.072, herrur, 40 x 38 (43) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (7/10), läderband, originalspänne, ca 1969.

Utrop: 7 500 kr

HEUER, Monaco, Cal 15, Serie nr. 163919, Ref nr. 1533 G, Boett nr. 1133, kronograf, herrur, 40 x 38 (45,5) mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla (4/10), läderband, originalspänne, ca 1972, box.

31 500 kr

Utrop: 21 000 kr

ROLEX, "Head Diver at the Vasa salvation, Mr. Per Edwin Fälting´s" Submariner (200m=660ft, SWISS), s.k."No chronometer dial, pointed crown guards, meter first, glossy, gilt printing silver depht rating, outer minute track", Ref nr. 5512, Serie nr. 478233, Cal 1530, Verk nr. 88472, Boett nr. 5512, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla (9/10), tillverkad tredje kvartalet 1959.

155 000 kr

Utrop: 90 000 kr

Kuriosa Nautica

DYKARHJÄLM, "Head diver at The Vasa salvation, Mr Per Edwin Fälting´s", Siebe Gorman & Co Ltd Submarine Engineers, London, No 18276, mässing, 12-bultar, 4 fönster, telefon, ca 1952. Skickas ej.

74 000 kr

Utrop: 36 000 kr

INVICTA, 58,5 mm, savonett, Boett nr. 312096, 14K guld, kronograf, kvartsrepeter, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 14K guld, ca 1900, chatelaine i 14K guld/gulmetall/ripsband.

12 400 kr

Utrop: 14 000 kr

Klockor Excelsior Park

KUNGSUR-EXCELSIOR, fickur, 51 mm, kronograf, "Tre kronor", nr. 212, Boett nr. 918702, vitmetall, ankargång, skadad urtavla (9/10), 60 sek/30 min, ca 1970.

2 500 kr

Utrop: 1 900 kr

HEUER, Chronosplit LCD, Cal 102, Ref nr. R.102.703-2, Boett nr. 350583, kronograf, herrur, 40 x 44 mm, digital, stål, quartz, mineralglas, defekt, integrerad originallänk, viklås, ca 1975.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

OMEGA, De Ville, Cal 1035, Serie nr. 38619716, Ref nr. ST 131.1746, Boett nr. 131-1746, frackur, 44 mm, stål, ankargång, ca 1974, box, ytterkartong.

1 400 kr

Utrop: 1 500 kr

JAKTUR, 50,5 mm, Serie nr. 12215, Boett nr. 12215, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla (9/10), innerlock i 18K guld, boett signerad R.G, ca 1880, nyckel.

8 000 kr

Utrop: 5 900 kr

Klockor Bordsur

BIBLIOTEKSUR, 310 x 400 x 220 mm, centraleuropa, spindelgång, repeterfunktion, alarm, urtavla i förgylld mässing och sammet, skadad urtavla (6/10), urverk från ca 1680, fodralet från ca 1890.

Utrop: 65 000 kr

Klockor Eterna

ETERNA-MATIC, 1948, Reveil, Cal AS 5008, Serie nr. 161, Ref nr. 8510.41, Boett nr. 680.8510.41, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2002.

11 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, s.k. "Bicchierini", Ref nr. 16800, Serie nr. 8501706, Cal 3035, Verk nr. 1215323, Boett nr. 16800, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-I6/593, cert, februari 1985, box (ej komplett), ytterkartong.

31 000 kr

Utrop: 33 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 916, Serie nr. 2160792, Ref nr. E 875.42, Boett nr. 1475606, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1972.

15 700 kr

Utrop: 9 500 kr

Klockor Movado

MOVADO, herrur, 36 mm, Cal 470, Ref nr. 14828, Boett nr. B479741, stål/rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare saknas, skadad urtavla (8/10), defekt, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1950.

2 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 12´´´120, Serie nr. 965539, Ref nr. 96, Boett nr. 302407, herrur, 30,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (5/10), defekt, läderband, ca 1950.

26 500 kr

Utrop: 26 000 kr

TAG HEUER, Grand Carrera, "Tachymetre", Chronometer, Cal 17, Serie nr. 1695645, Ref nr. CAV514B.FC8171, kronograf, herrur, 43 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, oktober 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 289/350).

Utrop: 79 000 kr

TAG HEUER, Carrera, "Ennstal Classic", "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. LA8778, Ref nr. CV2018.BA0786, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA018-Y-Y4/3101 Y, cert, augusti 2007, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 32/40).

27 000 kr

Utrop: 28 000 kr