1 - 20 av 116
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 18 november 2010

Klubbad för

ORREFORS, diverse orrefors i form av 2 vaser och 1 skål. Skål av Gunnar Cyrén. Höjd på skålen 11,5 cm och diameter 20 cm. Vasernas höjd 10 cm respektive 17, 5 cm. Vaserna är numrerade på undersidan.

400 kr

Utrop: 500 kr

Glas Konstglas

KRISTALLVAS, av Sigurd Persson för Kosta. Gravyrsignerad och numrerad.

375 kr

Utrop: 300 kr

Glas Vaser

VAS, från Hadeland, höjd ca 20 cm.

175 kr

Utrop: 250 kr

Belysning Bordslampor

LAMPFOT, från Kosta i kristall och med lila underfång. Gravyrsignerad BAHD. Höjd ca 36 cm. lampsockel lös.

200 kr

Utrop: 300 kr

Porslin Serviser

MOCCAKOPPAR, 5 stycken med tillhörande 6 fat. Dekor i figurscener , blommor och med gulddetaljer. Smärre slitage. Medföljer 6 stycken skedar.

100 kr

Utrop: 200 kr

BLANDTEKNIK, Insjömotiv, enligt uppgift Harold Riley, Manchester. Storlek 69x47 cm.

100 kr

Utrop: 150 kr

FOTOGRAFI, mansporträtt. Storlek 68x81 cm.

Utrop: 150 kr

AKVARELL, av konstnären Bo Irvall, signerad Irvall juni 42. Motiv föreställande en skogsdunge. Storlek ca 54x 67 cm.

100 kr

Utrop: 200 kr

SENAPSKANNOR, 6 st. Från Gense Rörstrand, Blå, lock i rostfritt stål, Höjd 7, 5 cm.

175 kr

Utrop: 200 kr

SENAPSKANNOR, 6 st från Gense Rörstrand. Blå, rostfritt lock. Höjd: 7,5 cm.

175 kr

Utrop: 200 kr

Glas Bruksglas

SHELTERGLAS, 9 stycken. Höjd 10 cm.

125 kr

Utrop: 100 kr

Porslin Serviser

KAFFEKOPPAR med fat. 7 stycken, Rörstrand. I lila dekor och med guldkant,1900- tal. Slitage.

200 kr

Utrop: 50 kr

Glas Skålar

SKÅL, modell Fleur av Jan Johansson, Orrefors. Kristall. Signerad och numrerad, diameter ca 19 cm.

225 kr

Utrop: 200 kr

Glas Vaser

VASER, 2 st, Orrefors, en med etsad dekor.

175 kr

Utrop: 200 kr

Keramik Figuriner

FIGURINER från Royal Copenhagen i form av 2 stycken minityrer. Föreställande hund och katt längd 8 cm samt fågel höjd 4,5 cm.

225 kr

Utrop: 300 kr

Kuriosa Brons

BRONSVAS från Japan. 1800/1900- tal. Miniatyr, Höjd 10,5 cm.

200 kr

Utrop: 300 kr

KALLIGRAFIPENSEL från Kina, längd ca 30 cm.

275 kr

Utrop: 250 kr

Porslin Kina

KINA, 3 stycken fat med polykrom dekor, 1800-tal. Diameter ca 13,5 cm. Slitage,nagg.

Utrop: 300 kr

KIMONO, kvinnomodell, 1900-tal, grön.

Utrop: 400 kr

Porslin Japan

MOCCASERVIS i risporslin, Japan. I handmålad dekor, motiv av träd och blommor i orange och blått. Totalt 14 delar som består av 5 koppar med fat, ett extra fat, Kaffekanna med lock, gräddsnipa samt sockerskål med handtag och lock.

175 kr

Utrop: 250 kr