1 - 20 av 64
1234 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 20 januari 2011

Klubbad för

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, matta i silke, 86x132 cm, floralt mönster i rött, vitt och grönt på blå botten

4 600 kr

Utrop: 4 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, Matta i silke, 95x160 cm, Floralt möns- ter i rött,grönt och blått på ljus botten

5 800 kr

Utrop: 4 500 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, 160x245 cm, ull m bomullsvarp.matta, Floralt mönster i blått och rött på ljus botten.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

SÖMNAD från mellanöstern, äldre arbete. Växtmönster i röda toner med inslag av blått, och med svart centrummedaljong. Smärre slitage. Storlek på sömnaden 176x 186 cm.

1 900 kr

Utrop: 900 kr

Keramik Skålar

SKÅL, av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljé. Signerad CHS-e Ateljé. I Stengods och i brunsvart glasyr. Diameter 18.5 cm, Höjd 13,5 cm.

Utrop: 800 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljé. Signerad CHS- e Ateljé. Istengods och i brunsvart glasyr. Diameter 26 cm, Höjd 15.5 cm.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

Möbler Mindre möbler

KONSOLLHYLLOR, 2 stycken i trä. Svartmålade med japanska scener i guld och rött. Slitage.

225 kr

Utrop: 300 kr

Konst Skulpturer

SKULPTUR i brons av Fagerberg Carl (1878- 1948) Landstormsman. Gjuten hos H Bergman konstgjuteri Stockholm 1924. Höjd 56 cm.

Utrop: 12 000 kr

Konst Skulpturer

SKULPTUR i brons av Delafontaine Pierre-Maximilian (1777 - 1860) Paris. Danseur. Höjd 45 cm

Utrop: 10 000 kr

Konst Skulpturer

SKULPTUR i brons av Delafontaine Pierre-Maximilian (1777 - 1860) Paris. Danseur au Tambourin. Höjd 45 cm

Utrop: 10 000 kr

Klockor Väggur

VÄGGUR, Westerstrands, pendyl i rokokomodell med förgyllning och bemålning, höjd 59 cm

475 kr

Utrop: 500 kr

Klockor Bordsur

BORDSUR, Pendyl, i förgylld brons sockel i marmor, 1880-tal, höjd 26 cm

2 800 kr

Utrop: 1 800 kr

Glas Skålar

SKÅL på fot i kristall. Handslipad dekor, bömisk. Diameter 35 cm.

275 kr

Utrop: 300 kr

Glas Skålar

SIMON GATE, skål "tusen fönster", Orrefors. Signerad och numrerad Orrefors/ GA 395. Höjd 15, 5 cm.

400 kr

Utrop: 600 kr

Glas Bruksglas

CHAMPAGNEGLAS, 8 st ur serien Chateau, Kosta Boda, design Bertil Vallien. I kartong.

1 000 kr

Utrop: 800 kr

Glas Bruksglas

GLAS, 5 st, infång i botten. Ett glas med nagg.

Utrop: 200 kr

Glas Konstglas

GLASÄPPLEN, 2 st i gult glas, Olika storlekar.

225 kr

Utrop: 100 kr

Glas Bruksglas

GLASSERVISDELAR ur serien "Maja", Design Eva Englund, Orrefors. Totalt 11 delar. 6 vinglas, 2 skålar på fot, 2 ljuslyktor samt miniatyrvas.

2 200 kr

Utrop: 1 500 kr

Glas Skålar

KRISTALLSKÅL "Sofiero" av Gunnar Cyrén för Orrefors. Med rutslipad dekor. Graverad "För nit och redlighet i rikets tjänst". Tillhörande äkthetscertifikat och mahognyschatull. Signerad.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

Glas Konstglas

BORDSDEKOR i grönt glas med säl inuti. Vicke Lindstrand för Kosta. Signerad och numrerad. Höjd 17 cm.

500 kr

Utrop: 800 kr