61 - 80 av 85
1...345 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 14 april 2011

Klubbad för

Glas Skålar

SKÅL, Simon Gate, Orrefors, "tusen fönster" signerad Orrefors sg ,numrerad 0395-131. Diameter 21 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Kuriosa Leksaker

LEKSAKER, HÄSTKAPPLÖPNING, mekaniskt leksaksspel med 6 hästar, Frankrike 1800 tal, slitage , skador spel, tidigt 1900-tal i orginalkatong

Utrop: 2 000 kr

Keramik Vaser

GUNNAR NYLUND, 4 stycken. Rörstrand, 3 vaser, 1 skål. Höjd mellan 14-22 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Keramik Vaser

VAS, Bernt Friberg, Studio, Gustavsberg. Blå aniara glasyr. Höjd 10 cm.

Utrop: 1 200 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKAR, 4 st i mässing, 3 stämplade Skultuna, Höjd mellan 18, 5 och 25 cm. De högre nytillverkade. Slitage.

Utrop: 500 kr

Glas Konstglas

ÄGG, gul dekor, glas, troligen Monica Backström, Kosta. Höjd 14 cm.

175 kr

Utrop: 175 kr

Keramik Skålar

SKÅL, Rörstrand, Carl Harry Stålhane (signerad), blågrön glasyr, Längd 11 cm.

225 kr

Utrop: 250 kr

Porslin Skålar

LOCKASK, Limoges, blå med förgyllda dekorer. Diameter 8 cm.

175 kr

Utrop: 125 kr

Klockor Bordsur

B LEJA, Stockholm, bordsur, 490 x 325 x 155 mm, Serie nr. 583/72, gulmetall/marmor/brons, skadad urtavla, defekt, lösa delar, skador, urverket märkt "Japy Freres", ca 1850.

Utrop: 3 500 kr

Porslin Serviser

BURKAR, 10 st ur serien Pyro, design Wilhelm Kåge, Gustavsberg. Med brun dekor. Krackelyr, missfärgningar, enstaka med nagg. Två lock saknas.

Utrop: 900 kr

Glas Konstglas

BALLONG, Kosta Boda, Kjell Engman, blått glas, signerad samt numrerad. På träring och gult ballongsnöre. Höjd 19 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Glas Ljushållare

LJUSSTAKAR, Ett par, troligtvis Kosta Boda, Höjd 32 cm. ett smärre nagg på ena ljusstaken.

Utrop: 600 kr

Glas Konstglas

FLASKOR, 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien, artist collection, signerade, numrerade. Höjd 11 resp 14 cm. I blått och lila glas.

500 kr

Utrop: 600 kr

Keramik Figuriner

TUPP, i glaserad keramik, inte signerad. Polykrom dekor.

300 kr

Utrop: 400 kr

Kuriosa Mässing

SKULTUNA, Ljusstakar 3 st, höjd 19, 21 och 23 cm

300 kr

Utrop: 500 kr

Belysning Taklampor

TAKLAMPA, 5 -armad, mässing. 1900-talets andra hälft.

300 kr

Utrop: 350 kr

Keramik Vaser

HÖGANÄS, vas samt kruka, Edgar Böckman?, Grå glasyr med stiliserande blommönster i rött. Höjd på vasen 27, 5 cm, ytterfodret 16 cm. Smärre slitage.

Utrop: 800 kr

Glas Vaser

VAS, Kosta, Vicke Lindstrand, signerad Kosta VH 1844. H 33,5 cm. Färgat glas i gult och blått.

400 kr

Utrop: 500 kr

Glas Skålar

SKÅLAR, 2 stycken i kristall från Orrefors, en av dem är signerad undertill. Diameter på båda skålarna är 16 cm.

325 kr

Utrop: 350 kr

LOCKASK i porslin av Astrid Ewerlöf (1876-1927), Rörstrand. Jugend. Blommor mot svart botten. Tillverkningsdefekter samt ett mindre nagg på lockets insida. Diameter 12 cm.

Utrop: 600 kr