21 - 40 av 293
123...15 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 baguetteslipade safirer ca 3,90 ctv, 52 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stift/clips, vikt 9,9 g, DeLaneau, Schweiz.

36 000 kr

Utrop: 40 000 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, svart onyx, 7 orientaliska halvpärlor, kors, öppningsbar glasram, för fotografi, 4,0 x 2,5 cm, vikt 11,7 g, repa på onyxen och mindre nagg, antik, troligtvis tillverkad i Frankrike och importerad till Sverige .

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

COLLIER, 14K guld, grön emalj, briljant ca 0,59 ct, ca TW(F)/VVS2, längd 41,5 cm, vikt 9,5 g, etui och ask från guldsmederna Marianne Aulin och Willy Palden, Köpenhamn.

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K guld, 30 smaragder ca 3,00 ctv, 340 briljanter ca 10,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 77,6 g.

Utrop: 75 000 kr

BROSCH, platina, smaragdslipad smaragd ca 1,60 ct, inneslutningar når ytan, skada i bordet, 40 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, en skadad, 1,5 x 4,5 cm, vikt 8,3 gram, CG Hallberg, Stockholm 1940.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 3,20 ct, ca W/VVS1, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 410 000 kr

RING, 18K vitguld, 2 briljanter och 1 mediumslipad diamant ca 3,77 ctv (1,03+1,25+1,48 ct), ca TW(F-G)-Ca(M)/SI2, stl 16 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 69 000 kr

RING, 18K guld, korall skuren som en ros, skadad ringskena (uppklippt), vikt 14,4 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 2 medium-briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca Cape-Light Yellow(M-O)/VS-SI, skruvstift, vikt 3,0 g.

80 000 kr

Utrop: 90 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 1,26 ctv, ca TW/VVS, stift/clips, vikt 13,4 g, etui från Lalaounis. Går att bäras bara som clips.

12 200 kr

Utrop: 13 800 kr

BROSCH/HÄNGE, platina/18K guld, gammalslipade diamanter och rosenstenar ca 2,00 ctv, ca W-TCR/VS-SI, vikt 18,1 g.

Utrop: 16 500 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, carréslipade rubiner, 18 diamanter ca 0,70 ctv, ca CR/SI, inneslutningar når ytan, längd 16 cm, vikt 13 g.

6 500 kr

Utrop: 7 400 kr

BROSCH, 18K guld, vit opal 1 x 1,7 cm, färgspel i mestadels grönt och blått, 27 rosenstenar, nagg, skador, längd 5,5 cm, vikt 9,9 g, Göteborg 1960.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K guld, blå emalj, text "Estime", öppningsbar gömma, Ludvig Sturm, Stockholm 1811-1847, originalask.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, 67 briljanter ca 1,51 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 13 800 kr

WIWEN NILSSON, brosch, rektangulärt fasetterad bergkristall, längd 7 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1936, bergkristallen sitter något löst och har mindre nagg. (d)

Utrop: 3 900 kr

BVLGARI, armband, 18K guld, "Bvlgari Bvlgari", ref BR850779, längd 20 cm, vikt 15 g, säkerhetskedja ej original, box. Passar även att bäras med berlocker.

Utrop: 11 000 kr

SALTKAR, 1 par, sterling silver, delvis förgyllt, emalj ( ena skadad), tillhörande skedar, 4 cm i diameter.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

STOP, sterlingsilver, höjd 12,5 cm, vikt 325,4 g, London 1755-1756.

HÄNGE, 14K guld/silver, granat, antikslipade diamanter ca 6,80 ctv, ca CR-W/SI, några med skador, längd ca 6 cm, vikt 14,3 g, etui.

28 000 kr

Utrop: 32 000 kr