1 - 20 av 251
123...13 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, 1 gammalslipad och 8 rosenslipade diamanter, 24 orientaliska halvpärlor, svart emalj, längd 39,5 cm, vikt 18,5 g, bucklor på kedjan, Frankrike.

Utrop: 7 000 kr

HÄNGE, 18K guld/platina, ametist ca 37 ct, rosenstenar, vikt 16,2 g.

6 100 kr

Utrop: 4 600 kr

COLLIER, platina, 13 orientaliska pärlor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, rosenstenar ca 0,53 ctv, hängdelens längd 6,3 cm, kedjans längd 44 cm, utländska stämplar, 1900-talets första hälft, vikt 10,9 g, del av lås och mindre detaljer i 18K guld, etui.

16 000 kr

Utrop: 11 500 kr

SIGURD PERSSON, armring, silver med förgyllning, diameter 6,8 x 5,3 cm, stämplad SIGP, Stockholm 1988, vikt 66,3 g, (d).

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

SIGURD PERSSON, ring, silver, med förgyllning, stl 16 mm, stämplad SIGP, Stockholm 1985, vikt 9,8 g, originaletui, (d).

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE, 18K guld/platina, blisterpärla, odlade pärlor, orientaliska pärlor, rosenstenar, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, tennlödningar, vikt 11,8 g, Laver, Stockholm 1960, etui.

BROSCH, 18K guld, i form av en blomma, carréslipade rubiner ca 10,00 ct, fattade i invisible setting, briljanter ca 1,15 ctv, ca TW/VVS, fyra droppslipade blå safirer, en cabochonslipad tsavorit, vikt 32,2 g.

Utrop: 45 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, silver, bergkristall, 2,1 X 1,3 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat AN, Lund 1943, kedjans längd 50 cm, vikt 39,2 g, kortad länk. (d)

Utrop: 9 200 kr

ARMBAND, 3-radigt, orientaliska pärlor, ca 2,5-6,2 mm, lås 18K guld/platina, briljant ca 0,02 ct, 8 rosenstenar, längd 18 cm, säkerhetskedja, Sverige 1943.

11 200 kr

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljant ca 1,30 ct, ca Top Cape(K)/VS1, kedjans längd 38 cm, säkerhetskedja, vikt 7,3 g.

Utrop: 40 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska och odlade pärlor, 1,0-3,0 mm, längd 44 cm, silverlås med paste.

Utrop: 1 700 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, längd 57 cm, stavarnas längd 1 cm, vikt 81,6 g, signerat Wiwen Nilsson, Lund 1953 (d).

19 200 kr

Utrop: 10 400 kr

WIWEN NILSSON, ring, silver, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1947 (d).

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

WIWEN NILSSON, brosch, 3 bergkristaller, längd 5,8 cm, vikt 8,9 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1946, (d).

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

SMYCKESET, golftema, 9 delar, 18K guld, onyxcaméer, briljanter ca 1,10 ctv, ca TW-Brown/VS, totalvikt 67,4 g. Greenlagare samt markör (monogram på markör), 18K guld, totalvikt 58,8 g, etui.

Utrop: 48 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, silver, bergkristall, ring och stavlänk, längd 60 cm inklusive hänget, vikt 21,3 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1947 (d).

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, platina, orientaliska pärlor, mediumslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW/SI2, 34 åttkantslipade diamanter och 7 rosenstenar ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 11,3 g, Frankrike ca 1920-tal, svensk import, låsdel i 14K vitguld, säkerhetskedja.

Utrop: 35 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 30 smaragder ca 3,00 ctv, 340 briljanter ca 10,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 77,6 g.

Utrop: 65 000 kr

COLLIER, 18K guld, 87 briljant och 87 prinsesslipade diamanter ca 6,67 ctv, ca TW(G)/VS, längd 44 cm, vikt 22,9 g.

Utrop: 58 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,01 ct, F(TW)/VS1, HRD cert 07024523002.

Utrop: 68 000 kr