1 - 20 av 370
123...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012

Klubbad för

Smycken Lås

LÅS, 18K vitguld, 7 smaragder ca 0,16 ctv, för enradig pärlcollier, vikt 2,9 g.

1 300 kr

Utrop: 1 300 kr

ÖRHÄNGEN, 14 K guld med 2 behandlade blå briljanter ca 2,01ct ca P2-3, stift

10 500 kr

Utrop: 12 000 kr

Smycken Safirring

SAFIRRING, 18K vitguld, 5 blå safirer ca 1,30 ctv, stl 16 mm, vikt 4,2 g, Stockholm 1974.

2 700 kr

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE, silver, droppslipade och runda fasetterade granater, kors, svensk import, tidigt 1900-tal, 5,8 x 3,5 cm, kedja, vikt totalt 7,6 g.

1 600 kr

Utrop: 1 000 kr

ATELIER AJOUR, HÄNGE/BROSCH, 18K guld, rektangulärt fasetterad rökkvarts ca 35,0 ct, 14 odlade pärlor ca 3,00-3,50 mm, 6 orientaliska och odlade halvpärlor, 4,7 x 3,0 cm, vikt 19,3 g, Stockholm 1959.

3 400 kr

Utrop: 3 900 kr

ARMBAND, 14K guld/18K vitguld, 3 cabochonslipade blå safirer, 4 gammalslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/P, längd 17,5 cm, vikt 19,8 g.

10 200 kr

Utrop: 6 800 kr

BROSCH, förgyllt silver, granater, 3 kläppar, längd 8 cm, 3 granater saknas, lagning på baksidan.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt silver/metall, granater, clips, en granat saknas.

500 kr

Utrop: 550 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radig, ca 5,50-5,80 mm, lås 18K guld/silver, 3 granater, 4 diamanter, utländska stämplar, längd ca 47 cm.

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 18K guld, 9 cabochon- och 36 runda fasetterade smaragder, längd 17,5 cm, vikt 31,8 g.

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE, 18K guld, snidad turkos med utskuret motiv i relief i form av en frukt, blad och en insekt, Guldringen Gustav Adolf, Stockholm 1946, 5,5 x 2,8 cm, vikt 14,3 g.

1 800 kr

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 18K guld, snäckskals- camé, hårgömma, 5,5 x 4,5 cm, E. Petterson, Stockholm 1849 hårgömmans baksida ej i guld, lagningar, hårgömmans öppningsfunktion och gångjärn skadat.

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr

19 DIAMANTER, dropp- och ovalslipade diamanter, 2,54 ctv, fancy colored/SI.

Utrop: 54 000 kr

DRÄKTBROSCH, 18K guld, pärla, 3 kläppar, vikt 8,1 g, Malmö 1873.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld, briljanter ca 0,23 ctv, TW/VS, Rolf Nilssons eftr Kritianstad 2009, storlek 19,25 mm, vikt 13,9.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljanter 0,74 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.

8 700 kr

Utrop: 5 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,5-9 mm, längd 47 cm. silverlås.

Utrop: 6 500 kr

COLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 5,5-6 mm, Landelius, Stockholm 1961, längd 42 cm, vikt 13,2 g.

Utrop: 4 000 kr

ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor ca 5,5-6 mm, Landelius, Stockholm 1961, längd 19 cm, vikt 6,7 g.

Utrop: 2 100 kr