101 - 120 av 176
1...567...9 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 10 november 2012

Klubbad för

INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 88, Serie nr. 1241789, Boett nr. 1255274, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1951, box.

5 200 kr

Utrop: 4 400 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Geneve, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 383196, Boett nr. 241868, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1919.

23 000 kr

Utrop: 12 000 kr

Klockor Breguet

BREGUET, Type XX, "second generation”, Flyback, kronograf, Cal Valjoux 725, Serie nr. 358605, Boett nr. B21631, herrur, 40,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), ifylld lyspunkt, läderband, ca 1975.

46 000 kr

Utrop: 44 000 kr

OMEGA, Ranchero 30 mm. Cal 267, Serie nr. 16361806, Ref nr. CK 2990, Boett nr. 2990 1, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (5/10), läderband, ca 1958.

11 400 kr

Utrop: 7 900 kr

HEUER, Autavia, panelur, Cal Valjoux 59, Serie nr. 305184, stoppur, 53,5, vitmetall, mekanisk, 60 sek/60 min/12 tim, skadad urtavla (7/10), defekt, ca 1940.

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 0131/1000, Boett nr. 93012824-2. herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, ca 1994, box. Detta var Sjöö Sandströms första ur på marknaden, producerad i 1000 st. exemplar.

8 100 kr

Utrop: 6 900 kr

Klocktillbehör Rolex

VISNINGSBRICKA, Rolex, plats för 10 st. klockor, 405 x 270 x 45 mm, Ref nr. 382 A, skadad, ca 1970.

3 600 kr

Utrop: 1 200 kr

Klocktillbehör Tag Heuer

BOX, till Heuer herrur, röd, 80 x 95 x 70 mm, skadad, ca 1970.

5 100 kr

Utrop: 600 kr

Klocktillbehör Zenith

STATY, Zenith, Grand Prix, Paris 1900, 75 x 75 x 150 mm, brons, signerad Gladenbeck Berlin.

1 600 kr

Utrop: 1 000 kr

FICKUR, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 91212, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (6/10), innerlock i 18K guld, porträtt (Oscar II), motiv (riksvapen), bucklor, ca 1880, etui.

9 800 kr

Utrop: 7 500 kr

EDOUARD GASSER, Genève, fickur, 50 mm, Serie nr. 41-83, Boett nr. 41, 18K guld, ankargång, vargtänder, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1890.

10 200 kr

Utrop: 7 500 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK, PHILIPPE & Co, mormorsur, 38 mm, Boett nr. 43055, 18K guld, ankargång, vargtänder, urtavla ej signerad, skadad urtavla (7/10), monogram, ca 1890.

Utrop: 12 000 kr

ZENITH, "Super Sub Sea", kronograf, herrur, 40 mm, Cal 146 HP, Boett nr. 220D943, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), originallänk, viklås, Ref nr. 4.68/ZG, ca 1968.

42 000 kr

Utrop: 12 000 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-pan", Cal 561, Serie nr. 19067796, Ref nr. CK 14393, Boett nr. 14393 61 SC, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), läderband, originalspänne, Chronometercertifikat, ca 1962, box.

8 400 kr

Utrop: 4 900 kr

Klockor Minerva

MINERVA, fickur, 51 mm, "Fab. Höglunds Eftr. Stockholm", kronograf, Serie nr. 1505078, Boett nr. 398109, vitmetall, ankargång, skadad urtavla (8/10), ca 1940.

2 500 kr

Utrop: 1 900 kr

HEUER, Mappamondo/Globe, Cal Valjoux 7736, Serie nr. 507725, Ref nr. 281.132, Boett nr. 2006-9, kronograf, herrur, 44,5 x 39 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1970.

HEUER, Montreal, "Tachymetre", "Pulsations", Cal 12, Serie nr. 280868, Boett nr. 110.503, kronograf, herrur, 42 x 48 mm, stål, automatisk (microrotor), mineralglas, datum, skadad urtavla (7/10), boett signerad "Heuer-Leonidas SA", originallänk, viklås, ca 1974.

Utrop: 14 000 kr

OMEGA, Seamaster, "Tachymetre", Cal 1040, Serie nr. 31648831, Ref nr. ST 176.007, Boett nr. 176.007, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla (8/10), läderband, originalspänne, ca 1969.

13 000 kr

Utrop: 7 900 kr

OMEGA, Grand de Luxe, s.k. "fancy flared lugs", Cal 344, Serie nr. 13494206, Ref nr. CK 3950, Boett nr. 3950-4/274, herrur, 31,5 x 32 (41) mm, stål, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1952.

INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 33,5 mm, Cal 423, Serie nr. 2053784, Ref nr. R 2500, Boett nr. 2137310, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (9/10), läderband, ca 1971.

8 100 kr

Utrop: 5 900 kr