21 - 40 av 309
123...16 Gå till
Sortering

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2013

Klubbad för

Smycken Hänge

HÄNGE, platina, briolettslipad akvamarin ca 35 ct, 12 rosenslipade diamanter ca 0,08 ctv, 43x20 mm, vikt 7,7 g, skador på två av diamanterna.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 14K guld/vitguld, blå safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,75+ mm, vikt 2,6 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Visa vara
Utgått

Smycken Pärlcollier

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,70-5,00 mm, lås och mellandelar i 18K guld, hänge med snidad smaragd och 3 navetteslipade och 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm.

Utgått

Visa vara

Smycken Hänge med kedja

HÄNGE/KEDJA, platina, odlad pärla ca 4,8 mm, rosenslipade diamanter, längd 42 cm, vikt 4,3 g.

3 900 kr

Utrop: 2 800 kr

Visa vara

Smycken Brosch

BROSCH, 18K guld, nål i vitguld, gul emalj, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, 2,5 cm i diameter, vikt 10,1 g.

2 900 kr

Utrop: 3 300 kr

Visa vara

Smycken Ring

TRESTENSRING, 14K guld, tre briljantslipade diamanter 1,01 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/P1-P2, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, förminskad skena.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

Visa vara

Smycken Pärlcollier

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 11,5-12 mm, lås i 9K guld, längd ca 42 cm.

Återropad

Utrop: 3 500 kr

Visa vara

Smycken Armband

ARMBAND, 18K guld, 7 berlocker, bismarck, längd 19 cm, vikt 17,9 g, något sliten kring låset.

Återropad

Utrop: 4 500 kr

Visa vara

Smycken Ring

18K vitguld, 19 diamanter ca 0,60 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

Visa vara
Utgått

Smycken Ring

RING, silver, bergkristall, stl 16,75 mm, vikt 9,3 g, Hallberg.

Utgått

Visa vara
Utgått

Smycken Brosch

BROSCH, silver, ametist, små imitationspärlor, vikt 11,6 g, delen som ska spänna fast nålen är trasig, men öglan är hel och broschen fungerar ändå.

Utgått

Visa vara

Smycken Collier

COLLIER, 14K guld, 17 navettslipade rubiner ca 3,40 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCr-Ca/SI, längd 42 cm, vikt 20,1 g.

6 100 kr

Utrop: 6 900 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 14 navettslipade rubiner ca 2,80 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv stift/clips, vikt 5,3 g.

3 200 kr

Utrop: 2 100 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 14K guld, 10 navettslipade rubiner ca 1,50 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, en diamant sitter något löst i fattningen, nagg och några sprickor på rubiner.

Återropad

Utrop: 1 600 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K guld, delvis rodinerad 101 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,9 g.

Återropad

Utrop: 6 900 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, 178 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 12,8 g.

Återropad

Utrop: 9 000 kr

Visa vara

Smycken Hänge med kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW/VVS-SI, rubiner, snidad citrin med kristusmotiv, längd 5,5 cm, kedjans längd 65 cm, vikt totalt 35,1 g, 3 diamanter med mindre skador, 1 rubin med nagg.

Återropad

Utrop: 27 500 kr

Visa vara

Smycken Brosch

THYRA VIETH, brosch, silver, blågrön kalcedon, dekor med duvor, Jugend, Danmark, 1900- talets början, 6,5x6,5 cm, vikt 12,6 g, etui.

2 100 kr

Utrop: 2 100 kr

Visa vara

Smycken Ring

TRESTENSRING, 18K vitguld, rubin, 2 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 21 mm, vikt 4,3 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,18 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, stl 17, vikt 7,1 g.

Återropad

Utrop: 3 400 kr

Visa vara

Om auktionen