41 - 60 av 338
1234...17 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014

Klubbad för

LAPPONIA, collier, 18K guld, design Björn Weckström, 2 odlade pärlor ca 6,35 och 3,95 mm, Finland, svensk kontrollstämpel, längd 45 cm, vikt 11,2 g.

4 700 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld, tvåfärgad, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 1 500 kr

STIGBERT, ring, 18K guld, för Engelbert, Stockholm ca 1970-tal, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 1 900 kr

LAPPONIA, ring, 14K guld/platina, Finland 1984, stl 17,75 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 2 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, ring, sterlingsilver, pärlemor, vändbar, stl ca 17,75 mm, vikt 5,5 g, repor på pärlemoren. (d)

2 100 kr

Utrop: 1 800 kr

BENGT LILJEDAHL, stel armring, sterlingsilver, mått 6,3 x 6,7 cm, Stockholm 1977, vikt 18,1 g. (d)

375 kr

Utrop: 275 kr

ARMBAND, silver, ringar, stämplat Hjalmarsdotter, L Laver, Stockholm 1959, längd 20,5 cm, vikt 54,2 g.

1 700 kr

Utrop: 950 kr

REY URBAN, brosch, silver, stavar, mått ca 2,8 x 2,8 cm, Stockholm 1980, vikt 11,7 g.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, ring, sterlingsilver, snäckskal, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g. (d)

1 700 kr

Utrop: 950 kr

LAPPONIA, ring, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1974, svenska kontrollstämplar, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g.

550 kr

Utrop: 550 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, sterlingsilver, öppningsbar, mått 5,2 x 6,2 cm, vikt 8,5 g. (d)

2 000 kr

Utrop: 950 kr

ARMRING, silver, rund fasetterad bergkristall, slitna fasettkanter, öppningsbar, mått 6,0 x 6,2 cm, Vicson, Sverige 1968, vikt 16,9 g, gravyr.

700 kr

Utrop: 150 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Blonde, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, A1905-402, vikt 3 g.

Utrop: 9 200 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Spets-Hagtorn, 18K guld, A1702-701, stl 16,75 mm(53), vikt 15 g.

Utrop: 11 000 kr

EFVA ATTLING, sterlingsilver, hänge/ kedja, "Mini Heart", längd 42 cm, vikt 4,9 g.

325 kr

Utrop: 300 kr

EFVA ATTLING, silver, örhängen 1 par, "Heart", stift, ostämplade, ca ca 9 mm, vikt 2,9 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/SI, Spectra, GD&CO, Malmö, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

GEORG JENSEN, armring, Möbius, nr 206, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, ca 6x6,5 cm, vikt 46,1 g, påse, originaletui, ytterask.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

GEORG JENSEN, collier, silver, design Hans Hansen, längd 39 cm, vikt 37,9 g.

GEORG JENSEN, armband, silver, design Hans Hansen, längd 18 cm, vikt 17,2 g