361 - 380 av 416
1...18192021 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 april 2014

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 29 åttkantslipade diamanter ca 0,29 ctv ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 5,3 g, en diamant skadad.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K guld, smaragd, rubin, safir och 42 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 17,5 mm, vikt 6 g.

Utrop: 4 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabé pärlor, ca 16,00-17,00 mm, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv,Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1976, vikt 12,2 g, clips.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,3 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/ P, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g, gravyr.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 7 mm, 3 briljantslipade diamanter 0,09 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Bogaeus Guldsmedja, Ängelholm 1991, stl 18 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, Örns, Göteborg 1975, stl 18,25 mm, vikt 4,7 g, gravyr.

Utrop: 2 800 kr

COLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,7-3,0 mm, off round, doserat, lås i 14K guld, längd 42 cm.

Utrop: 1 400 kr

HELALLIANSRING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.

5 800 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, 14K guld, prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv. ca W-Cr/P, stl 17,25 mm+, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 000 kr

SALTKAR, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, M Fray Paris 1800-talets mitt, höjd 7 cm, vikt 84,5 g, skada vid ena foten.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Silver Kaffeservis

W LYON, gräddkanna, silver, Nyrokoko, Göteborg 1845, höjd 12 cm, vikt 127,9 g.

Utrop: 2 000 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA, silver, nyrokoko, EG Markströms Uppsala 1870, höjd 11 cm, vikt 66,8 g.

Utrop: 1 800 kr

SUPKALK, silver, ciselerad dekor, Wien 1861, höjd 11 cm, vikt 57,1 g.

Utrop: 1 500 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, silver, elfenben, 5 delar, bricka ca 54x32 cm, kaffekanna höjd ca 20 cm, tekanna höjd ca 15 cm, mjölkkanna ca 11 cm, sockerskål med lock total höjd ca 11 cm, Sam Pettersson Linköping 1920, hänklar och knoppar i elfenben, dekorerad med pärlbård samt rosornamenterade kanter, silvervikt ca 2800 g, mindre repor, mindre skador elfenben, mindre bucklor på två pipar samt en hänkel.

Utrop: 13 800 kr

C G HALLBERG, skål, silver, vidgande, hamrad yta, Stockholm 1925, diameter 24 cm, höjd 12 cm, vikt 440,7 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g.

Utrop: 3 100 kr

RING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,44 ct, ca W/SI, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, WA Bolin Stockholm 1945, stl 18 mm, vikt 6,7 g, en liten diamant skadad och en med nagg.

Utrop: 6 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,83 ctv, ca W/VS, längd 19 cm, vikt 8,7 g, litet nagg på en diamant.

Utrop: 29 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 mediumslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-LBR/VS-P, Strömdahls Stockholm 1958, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, en diamant med nagg.

Utrop: 2 300 kr