121 - 140 av 178
1...6789 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 15 november 2014

Klubbad för

OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 562, Serie nr. 22278990, Ref nr. BD 166.020, Boett nr. 166.020 SC, herrur, 34,5 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1965.

7 000 kr

Utrop: 5 500 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, herrur, 34,5 mm, Cal 27, Serie nr. 285790, Ref nr. 220, Boett nr. 220, stål, manuell, plexiglas, dag (tyska, defekt), datum, månad (tyska), läderband, 1950.

2 400 kr

Utrop: 1 400 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal K911, Serie nr. 1961079, Ref nr. 11011, Boett nr. 1137202, reseväckarur, 45,3 x 45,3 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, datum, alarm, ca 1968, fodral.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 526-5, Serie nr. 374939, bordsur, 200 x 225 x 150 mm, gulmetall/glas, drivs av temperaturskillnad, skadat fodral (sprickor, lagning vid vattenpass), cert (ej komplett), ca 1973.

10 200 kr

Utrop: 7 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (660ft=200m, SWISS-T<25, Mark IV), Chronometer, "Röd text", Ref nr. 1680, Serie nr. 2824826, Cal 1570, Verk nr. D985359, Boett nr. 1680, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Fliplocklänk (folded), viklås (1982), Ref nr. 9315-G/280, tillverkad första kvartalet 1970.

61 000 kr

Utrop: 49 000 kr

OMEGA, Speedmaster 125, "Tachymetre", Chronometer, Cal 1041, Serie nr. 36253179, Ref nr. ST 378.0801, Boett nr. 178.0002, kronograf, herrur, 42 x 52 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1225/212, ca 1973, Limiterad (men ej numrerad) upplaga i 2.000 exemplar (till Omegas 125-årsjubileum 1973).

15 400 kr

Utrop: 14 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 26553259, Ref nr. ST 145.012, Boett nr. 145.012-67 SP, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, ca 1968.

21 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16750, Serie nr. 9422550, Cal 3075, Serie nr. 1826263, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-K4/550, ca 1986, serviceetui.

34 000 kr

Utrop: 36 000 kr

OMEGA, bordsur, 110 (128) x 40 (70) mm, Cal 095, Serie nr. 1609551, Ref nr. 5559, gulmetall, elektroniskt (dynotron), datum, ca 1970.

1 900 kr

Utrop: 1 500 kr

HEUER, Panelur, 2 st. stoppur, 52 mm, 60 sek / 30 min, Cal 7700, Boett nr. 732439 / 253524, vitmetall, monterad på en platta av vitmetall, 127 x 60 mm, ca 1970.

5 200 kr

Utrop: 1 200 kr

LONGINES, kronograf, herrur, 34 mm, Cal 13 ZN, Serie nr. 6433825, Boett nr. 6433825, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1942.

34 000 kr

Utrop: 37 000 kr

LONGINES, Charles Lindbergh, Replica av "Hour Angle Watch", Cal L876.2 (L878.4), Serie nr. 57072042, Ref nr. 876.5238, herrur, 47 mm, stål, manuell, safirglas, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, förlängningsband, cert (ej komplett), ca 1987, flygplan i trä, box, väska. Limiterad och numrerad (Nr. 0076/1000).

16 000 kr

Utrop: 17 000 kr

LONGINES, Ephemerides Solaires, Cal L.640.1 (ETA 2834-2), Ref nr. 5235-640, Boett nr. 24969044, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, solfas, emaljurtavla, läderband, originalspänne, cert (ej ifyllt), ca 1989, väska, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0268/1000).

Utrop: 8 900 kr

LONGINES, Christobal C, Cal L624.2 (ETA 2892-2), Ref nr. 624.5253.4.012, Boett nr. 5253 / 0068, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, solkompass, läderband, originalspänne, flaskskepp, cert (ej ifyllt), ca 1992, box, ytterkartong (skadad). Limiterad och Numrerad (Nr. 0068/3000).

8 100 kr

Utrop: 6 900 kr

CERTINA, Chronolympic, Cal 29-064 (Valjoux 728), Ref nr. 8701.504, Boett nr. 8309378, kronograf, herrur, 40 x 44 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.

14 200 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Alpina

ALPINA, herrur, 31 mm, Cal 586, Serie nr. 2653, Boett nr. 138761, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1948.

1 700 kr

Utrop: 1 500 kr

Klockor Vulcain

VULCAIN, Cricket, Cal 120, Ref nr. 303000, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, alarm, läderband, ca 1950.

6 100 kr

Utrop: 3 700 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, Locle Suisse, herrur, 25,5 x 26 (34,5) mm, Serie nr. 516618, Boett nr. 398597, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1950.

9 000 kr

Utrop: 1 900 kr

OMEGA, "Art Deco", herrur, 21,5 x 29,5 (36) mm, Cal T17, Serie nr. 8405190, Ref nr. CK , Boett nr. 9353496, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, formverk, går ej, stållänk, viklås, ca 1938.

17 000 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Universal

UNIVERSAL, Genève, Cal 262, Serie nr. 212159, Ref nr. 20001, Boett nr. 1150305, herrur, 32,5 mm, stål (Enversteel), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1950.

2 200 kr

Utrop: 1 400 kr