21 - 40 av 349
123...18 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 1 november 2014

Klubbad för

OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 565, Serie nr. 26906098, Ref nr. CD 166.020, Boett nr. 166.020 SP, herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1968, metallänk ej original.

3 300 kr

Utrop: 2 700 kr

CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-65, Ref nr. 5609 126, Boett nr. 225263, 14K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1965.

Utrop: 2 700 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 18186231, Ref nr. CK 14701, Boett nr. 14701 1 SC, herrur, 33,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1961.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Record

RECORD, fickur, 53 mm, Boett nr. 635192, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1925, läderpåse, etui (A.G. Gustavsson Östersund).

Utrop: 2 900 kr

Klockor Baume&Mer

BAUME & MERCIER, Avant-garde, Cal 8195, Serie nr. 1380970, Ref nr. 5120.038, midsize, 28,5 mm, stål/tungsten/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 162 mm, ca 1985, box.

Utrop: 3 300 kr

Klockor Glycine

GLYCINE, Combat, Cal ETA 2472 (VZ), Ref nr. 3-68 645, Boett nr. 970434, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1970, box.

1 500 kr

Utrop: 1 200 kr

Klockor Oris

ORIS, Star, Fiber-Date, herrur, 44,5 mm, plast, manuell, plexiglas, datum, plastband, originalspänne, ca 1970, box.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. 9435019, Cal 2135, Verk nr. 523743, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. 8570F/68 B, totalvikt 71,5 gram, cert, juli 1986, plånbok.

Utrop: 32 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 540, Serie nr. 638747, bordsur, 200 x 225 x 150 mm, gulmetall/glas, skadad urtavla, defekt, drivs av temperaturskillnad, cert (ej ifyllt), ca 1988.

4 200 kr

Utrop: 4 200 kr

OMEGA, Genève Dynamic I, Cal 565, Serie nr. 30296139, Ref nr. ST 166.039, Boett nr. 165.039 / 166.039 / 135.033 / 136.033, herrur, 41,5 x 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1181/215, ca 1969,

3 900 kr

Utrop: 1 900 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1111, Serie nr. 47521980, PIC nr. 1100.10.00, Ref nr. BA 368.1075, Boett nr. 368.1075, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 368.1075, totalvikt 97,5 gram, ca 1984, box (skadad).

24 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 116234, Serie nr. 6J1713P5, Cal 3135, Verk nr. 3 3641340, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum (roulette), diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 72600-OLY/N5S, ca 2012.

30 500 kr

Utrop: 32 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77084962, Serie nr. 77084962, PIC nr. 3570.50.00, Ref nr. ST 345.0022, Boett nr. 145.0022 / 345.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, cert, maj 2004, box, ytterkartong.

18 600 kr

Utrop: 18 000 kr

JAEGER, Recital, Ref nr. 105, reseväckarur, 74,5 mm, gulmetall, mekanisk, 8-dagarsverk, alarm, fodral med genombruten dekor, skadat gångjärn, ca 1970.

2 000 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Citizen

CITIZEN, s.k. "Bullhead", "Tachymeter", Cal 8110 A, Serie nr. 61001005, Boett nr. 4-901142 Y, kronograf, herrur, 38 x 42,5 mm, bicolour, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1976.

1 600 kr

Utrop: 1 300 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 6110656, herrur, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1980.

Utrop: 3 600 kr

ROLEX, Precision, Ref nr. J2638, Serie nr. 1771079, Cal 1400, damur, 15 x 15 ( 20) mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.

Utrop: 3 500 kr

J. CALAME ROBERT, fickur, 51,5 mm, Cal J.C.R, Boett nr. 185723, 14K guld, savonett, ankargång, skadad urtavla, ca 1930, etui (Oscar Hemlin, Upsala).

3 100 kr

Utrop: 2 900 kr

FICKUR, 49 mm, Boett nr. 105223, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mynträffling, ca 1920.

3 500 kr

Utrop: 3 300 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 77080, Serie nr. D730712, Cal 2230, Verk nr. A 1377068, Boett nr. 2040, midsize, 30,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78050-MA8/551 B, ca 2005, box, ytterkartong.

19 200 kr

Utrop: 16 000 kr