41 - 60 av 391
1234...20 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 oktober 2014

Klubbad för

DOSA, silver, spår av förgyllning invändigt, Stockholm 1916, 9x4,5 cm, 126,6 g, gravyr.

600 kr

Utrop: 700 kr

DOSA, silver, graverad dekor, svenska importstämplat, 1900-talets första hälft 10x5 cm, vikt 101,5 g, gravyr.

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, silver, markasiter, svart emalj, skruvmekanism, vikt 8,5 g, skada på emaljen på ena örhänget.

475 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, ametister, orientaliska halvpärlor ca 1,4 mm, längd 4 cm, vikt 5,9 g, etui, nålfäste i gulmetall.

500 kr

Utrop: 550 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,15 ct, ca TW/P1, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, skruvmekanism, vikt 4,5 g, etui.

2 600 kr

Utrop: 900 kr

Smycken Nål

NÅL, 14K guld, 3 gammal slipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr/VS-SI, mindre rosenstenar, längd 7 cm, vikt 1,9 g, etui.

1 000 kr

Utrop: 950 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, ametister, 6 orientaliska halvpärlor, skruvmekanism, vikt 2,4 g, etui.

600 kr

Utrop: 550 kr

ARMBAND, förgyllt silver, ametister, längd 19 cm, vikt 17,8 g, etui.

1 200 kr

Utrop: 550 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, ca 3,5-7 mm, 18K guld och vitguldlås, gravyr baktill, längd 54 cm.

Utrop: 1 100 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 7 mm, stift, vikt 1,6 g.

550 kr

Utrop: 450 kr

CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, safir ca 0,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,5 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 åttkantslipad dia ca 0,13 ctv, ca W/VS, längd 13 mm, stift, importstämpel, vikt 2,5 g.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, kedjans längd 54 cm, vikt 5,7 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, diamanter skadade, stift, vikt 2,1 g.

2 100 kr

Utrop: 550 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,33 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, Örns juveleteljé, Göteborg 1962, vikt 3,3 g.

1 600 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld, granater, importstämpel, vikt 5,4 g.

Utrop: 1 500 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, granater, Engelbert, stift, vikt 3,2 g.

600 kr

Utrop: 225 kr

ARMBAND, förgyllt silver, granater, Engelbert, imporstämpel, längd 18 cm, vikt 19,9 g.

750 kr

Utrop: 550 kr

CESONS, brosch, sterlingsilver, kalcedon, ca 5X3 cm, 1954, vikt 18,7 g.

400 kr

Utrop: 225 kr