1 - 20 av 161
123...9 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 april 2015

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld, orm med rubinögon, Karl Anderson Stockholm, längd 41 cm, vikt 46,3 g.

17 000 kr

Utrop: 15 000 kr

WIWEN NILSSON, burk med lock, femkantig, sterlingsilver, signerad Lund 1967, höjd 7,5 cm, längd 8,5 cm, vikt 233 g, liten kantskada. (d)

7 500 kr

Utrop: 8 000 kr

SIGURD PERSSON, örhängen, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1945, krokar som sätts bakom öronen, vikt 20,3 g, 2 påhängsdelar i 18K guld med odlade pärlor 8,75 mm, vikt 3 g. (d)

7 600 kr

Utrop: 6 500 kr

RING, platina, blå safir ca 1,50 ct, 24 trapetsslipade diamanter ca 2,30 ctv, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 17,5 g.

Utrop: 38 000 kr

BROSCH, 18K guld, målade änglar på porslin, orientaliska pärlor, 1800-talets andra hälft, franska stämplar på mittdelen, ramen är stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1866, 4,4x4 cm, vikt 8,4 g, två pärlor saknas, små repor, har reparerats.

9 400 kr

Utrop: 4 800 kr

DIAMANT, 1,70 ct, briljantslipad, TCr(I)/VS2, HRD-Certifikat 14039014002

Utrop: 84 000 kr

COLLIER, silver, droppformad pärla, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, åttkant och rosenslipade diamanter, längd 46 cm, vikt 6,7 g, gravyr på sidan.

33 000 kr

Utrop: 6 900 kr

ORMRING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, Axelssons Guldsmedsaktiebolag Stockholm 1916, stl 16,5 mm, vikt 10,2 g.

7 300 kr

Utrop: 4 400 kr

W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,10 ct, ca TCr(I)/VS1, Stockholm 1997, stl 17 mm, vikt 3,9 g.

157 000 kr

Utrop: 110 000 kr

COLLIER, 18K vitguld/rodierat guld, briljantslipad diamant ca 2,50 ct, ca TCa(K)/VS1, gammal samt rosenslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca Cr-TCa/SI, längd 42 cm, vikt 16,5 g, mittsten med planslipad kulett och natural vid rondisten, mindre nagg på ett fåtal av de mindre diamanterna.

Utrop: 110 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K, guld/vitguld, 54 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, vikt 16,6, clips/stift,

Utrop: 5 000 kr

ARMRING, 18K guld, blå emalj, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, Gustaf Möllenborg Stockholm 1851, vikt 14,7 g, bucklor, emaljskada, etui.

6 200 kr

Utrop: 6 800 kr

ARMRING, 18K guld, ametist, orientaliska pärlor, Anders Petter Lundqvist Stockholm 1857, 5,7x5 cm, vikt 20,4 g, lagning, etui.

5 600 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv, briljantslipad diamant, 0,70 ct, TW(F)/VS1, GIA cert 1139836804, briljantslipad diamant, 0,70 ct, TW(G)/VS2, GIA cert 2136757997, vikt 2,6 g, stift i 18K vitguld.

Utrop: 55 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 1,50 ct, TW(F)/VS1, GIA cert 2161113691, 100 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, 2 rosa safirer ca 0,04 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 120 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, för 2-radigt collier, 18K guld, korall, 24 briljantslipade diamanter 0,78 ctv W/VS, 2,4 x 2 cm, vikt 12 g. Hematitcollier medföljer.

Utrop: 13 200 kr

W A BOLIN, brosch,18K guld, blomma med matterade blad, rund fasetterad rubin, 6 mediumslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, diameter 4,3 cm, vikt 18,6 g, senare nål, två diamanter är skadade.

Utrop: 5 500 kr

TIFFANY & CO, manschettknappar, ett par, 18K guld, emalj, 1900-talets början, 1,6x1,2 cm, vikt 10,01 g.

22 500 kr

Utrop: 4 400 kr

GEORG JENSEN, brosch, Pram brosch 392, sterlingsilver, märkt TORUN, Danmark, vikt 19 g.

7 600 kr

Utrop: 3 800 kr

GEORG JENSEN, örhängen, 372A, sterlingsilver, märkt TORUN, Danmark, längd 7 cm, vikt 15,2 g, stift.

3 500 kr

Utrop: 3 800 kr