21 - 40 av 273
123...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2015

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,4 g, en snurrebuss saknas.

13 000 kr

Utrop: 14 800 kr

DAVID ANDERSEN, serveringssked, silver, hamrad yta, Jugend, Norge 1900-talets början, längd 24 cm, vikt 96,4 g.

500 kr

Utrop: 575 kr

MEDALJONG, 18K guld, blå emalj, rosenstenar, höjd 3 cm, vikt 6,9 g, mindre emaljskada.

3 400 kr

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, onyx, antik och rosenslipade diamanter, höjd 5 cm, vikt 29,2 g, gravyr på baksidan, några diamanter med nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

GEORG JENSEN, salladsbestick, modell 38, sterlingsilver, rostfritt stål, Ca 1933-44, längd 23 cm, vikt 164,0 g, troligen senare blad.

1 600 kr

Utrop: 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld, smaragder, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, Thomassons, Stockholm 1951, vikt 13 g, en diamant skadad, en smaragd skadad, svaga fattningar.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, rosa turmaliner, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, vikt 28 g.

Utrop: 8 000 kr

JOHAN PETTERSSON, armring 18K guld, tre pärlor, Stockholm 1886, 6,5x5 cm, vikt 28,7 g, säkerhetskedja, tennlödningar, mindre bucklor.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 11,50 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 11,6 g, 2 inneslutningar som når ytan hos smaragden.

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI1, 38 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, TW/VS-SI, 16 trapezslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 11 g, prinsesslipade diamanter med svaga fattningar, en prinsess med nagg

Utrop: 23 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,95 ctv, ca W-TCry(H-I)/VVS, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 36 800 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, mittsten ca TCr(I)/VVS, sidostenar ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, en sliten klo.

Utrop: 16 000 kr

ARMBAND, 18K guld, blå emalj, orientaliska pärlor ca 1,53-1,72 mm, Gustav Dahlgren, Malmö 1915, vikt 8,1 g, en pärla skadad.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

PÄRLCOLLIER, 2- radigt, odlade sötvattenspärlor, 9- 11 mm, rosa, lås i 18K guld, cabochonslipad rosa turmalin och odlade pärlor, längd 40-42 cm.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING + JACKETRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ( 1 x 0,20 ct samt 14 x 0,10 ct ) TW-W/VVS- VS, gravyr, stl 17 mm, vikt 15,7 g.

Utrop: 15 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TW-W/ VVS, 19,75 mm, vikt 12,1 g, gravyr, 4 lödda kulor inuti ringen, en diamant skadad.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, 18k vitguld, gammalslipad diamant ca 1.75 ct, ca TCa(L)/VS, stl 16 mm, vikt 3,4 g, natural vid borde, nagg på rondisten, diamanten skadad vid ena klon.

23 000 kr

Utrop: 19 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCa(L)/P, Lindberg & Schöning Stockholm 1947, stl 16 mm, vikt 3,7 g, natural på rondist.

25 500 kr

Utrop: 13 800 kr

ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 1,10 ct, ca TW(G)/P, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.

12 000 kr

Utrop: 11 500 kr

LORDRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, Gustav Dahlberg Stockholm 1919, stl 19,5 mm, vikt 8,3 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr