361 - 380 av 421
1...181920...22 Gå till

Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 mars 2015

Klubbad för

OMEGA, mormorsur, 36 mm, Boett nr. 395880, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1906, kedja i gulmetall.

400 kr

Utrop: 300 kr

Klockor Nilax

NILAX, damur, 22 mm, Boett nr. 58111, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.

Utrop: 75 kr

FICKUR, "Helmutino, à Stockholm, 68 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, delar lösa, delar saknas, glas saknas, bucklor, ca 1800, läderpåse.

300 kr

Utrop: 225 kr

FICKUR, 47 mm, Boett nr. 23737, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, gravyr, ca 1890.

100 kr

Utrop: 250 kr

FICKUR, 62 mm, Boett nr. 118712, silver, ankargång, mönster, motiv, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, läderpåse.

475 kr

Utrop: 350 kr

CHRISTOPHERSON & AMUNDSEN, fickur, 54 mm, Cal Hamilton 926 (17 stenar 18 size), Serie nr. 32208, Boett nr. 8353638, doublé, ankargång, motiv, skadad urtavla, skadad boett, ca 1898, läderpåse.

350 kr

Utrop: 350 kr

TRENTON, mormorsur, 42 mm, Serie nr. 2053973, Boett nr. 04761, doublé, ankargång, skadad urtavla, ca 1930, läderpåse.

225 kr

Utrop: 175 kr

FICKUR, Anti Magnetique, 60,5 mm, Serie nr. 39729, silver, ankargång, tablettsiffror, skadad urtavla, motiv "riksvapnet" (svensk-norska unionen), ca 1905, läderpåse.

700 kr

Utrop: 550 kr

Klockor Elgin

ELGIN, fickur, 54 mm, Serie nr. 13002862, Boett nr. 44, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1908, läderpåse.

425 kr

Utrop: 275 kr

ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1132263, Boett nr. 2460889 / 8945, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.

325 kr

Utrop: 400 kr

KEYSTONE, Standard, fickur, 43,5 mm, Serie nr. 1011022, Boett nr. 385386, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, krona/ställaxel saknas, ca 1910.

125 kr

Utrop: 100 kr

MORMORSUR, 38 mm, Boett nr. 33001, silver (0,935), cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, motiv på urtavlan, ca 1860.

150 kr

Utrop: 150 kr

MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 96107, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1890.

100 kr

Utrop: 125 kr

LA BELLE, mormorsur, 42 mm, Serie nr. 391, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, mönster ca 1900.

150 kr

Utrop: 175 kr

Klocktillbehör Fickur

FICKURSNYCKEL, gulmetall, längd 30 mm, ca 1865.

Utrop: 300 kr

Klockor Elgin

ELGIN, C.D. Peacock, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 14980800, Boett nr. 4371838, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1910.

400 kr

Utrop: 250 kr

Klocktillbehör Fickur

FICKURSKEDJOR, 2 st. gulmetall.

275 kr

Utrop: 75 kr

OMEGA, fickur, 52,5 mm, Cal 19 LB T1, Serie nr. 6968121, Boett nr. 7730441, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1928, skyddsboett i vitmetall, 58 mm.

475 kr

Utrop: 400 kr

Klocktillbehör Certina

LÄDERBAND, till Certina damur, 2 st. brunt och blått, bredd 12/10 mm, inklusive originalspännen.

Utrop: 125 kr

MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 16 / 258, silver, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.

100 kr

Utrop: 100 kr