21 - 40 av 251
123...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 april 2015

Klubbad för

RING, 18K guld, opaler, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 300 kr

COLLIER, metall, granater, fjärilar, längd 44 cm.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K, guld, fiskar, 42 briljanter 0,60 ctv, ca TW/VS, pärlemor, clips/stift, vikt 11,6 g

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor 17,6 mm, Carlman Stockholm 1977, clips, vikt 12 g.

Utrop: 2 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, en sten med nagg i bordet.

Utrop: 4 600 kr

RING, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca Cape(M-N)/VS1-VS2, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, Frankrike, stl 18,5 mm, vikt 5,5 g, en sidosten med mindre nagg på bord.

22 000 kr

Utrop: 25 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,56 ctv, ca Cr/SI, stl 17 mm, vikt 3 g.

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, höjd 1,7 cm, längd 40 cm, vikt 5,9 g.

3 600 kr

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K rodierat guld, 88 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 17,1 g.

5 200 kr

Utrop: 6 000 kr

TRANCHERBESTICK, 3 delar, silver, kniv, gaffel samt hållare för stek med ben, Frankrike Paris 1900-talets början, längd 21-32 cm, originaletui.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW/SI1, vikt 1 g

11 000 kr

Utrop: 13 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i 18K guld, 6 briljanter, längd 50 cm, låsets vikt 11,7 g. Låset kan kopplas bort och användas som brosch.

Utrop: 4 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 19,25 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 7 500 kr

COLLIER, 22K guld, delvis oxiderat, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, längd 43,5 cm, vikt 28,1 g.

11 600 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 4,80 ct, 2 gammalsipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 10,2 g, mindre nagg på smaragd.

5 200 kr

Utrop: 6 000 kr

ARMBAND, 18K guld, Guldfynd, bredd ca 1,3 cm, längd ca 19 cm, vikt ca 11 g.

Utrop: 4 200 kr

COLLIER, 18K guld, Guldfynd, bredd ca 1,3 cm, längd ca 47 cm, vikt 20,6

Utrop: 7 000 kr

Ädelstenar Akvamarin

2 AKVAMARINER, smaragdslipade, 8,46 ctv, ca 10,40 x 8,80 x 6,60 mm.

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARIN, smaragdslipad, 27,59 ct, 21 x 17 x 10,74 mm.

RING, 20K guld/silver, 6 rosenslipade diamanter, en vit sten (utbytt), stl 17,5 mm, vikt 8,2 g, Emanuel Lindström, Söderköping (verksam 1879-1917).

Utrop: 3 000 kr