1 - 20 av 224
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 maj 2016

Klubbad för

BROSCH, 14K guld, snidad korall i form av Bacchus flankerad av vinrankor och två gudinnor, 1800-tal, längd ca 5 cm, vikt 32,9 g, mindre skada.

16 200 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, korall, metallskena, drakhuvud, sent 1800-tal, ca 5,5-5 cm, vikt 30,2 g, en koralldel saknas möjligen.

6 800 kr

Utrop: 4 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor, 29 st, ca 11,7-14 mm, lås i 18K vitguld, pärla, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 43,5 cm, 4 extra pärlor.

Utrop: 49 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,23 ct, ca Ca(M)/VS1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,1 g, en liten diamant har en skada på rondisten.

Utrop: 80 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, intensivt rosa safir ca 1,86 ct, briljant- och navettslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.

32 500 kr

Utrop: 36 000 kr

ARMBAND, platina, 205 medium och åttkantslipade diamanter ca 8,10 ctv, ca TW-Cr/VS-P, mittstenarna ca 0,30-0,35 ct st, ca längd 17,5 cm, vikt 33,4 g, 10 diamanter skadade.

34 000 kr

Utrop: 30 000 kr

ARMRING, 18K guld, Lars Larsson & Co Göteborg 1872, 5,7x4,7 cm, vikt 22,5 g, säkerhetskedja, buckla, originaletui.

8 600 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,32 ctv, ca TW(G)/VS2, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2007, stl 18+ mm, vikt 19 g.

73 000 kr

Utrop: 68 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,03 ct ca W/VVS, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 2 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 49 000 kr

KRISTIAN NILSSON, collier, två rader, odlade sötvattenspärlor, barocka, ljusgrå/bruna, lås i 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stämplad SKN Stockholm 1988, längd ca 43,5 cm, vikt 135 g.(d).

28 000 kr

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 14 mm, navette- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 15 g, inre ringskena.

Utrop: 15 000 kr

W.A. BOLIN, ring, platina, safir ca 3,70 ct, gammal, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, Stockholm 1958, stl 16,25 mm, vikt 11,9 g, gravyr, storleksändrad, originaletui.

CARMOSÉRING, 18K guld/silver, krysoberyllkattöga ca 3,90 ct, 14 briljant-, medium-, och gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca VS2-P1, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, slitna klor, en diamant skadad.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

BROSCH, silver/14K guld, 2 orientaliska pärlor, ej runda, sprickor i mittpärlan, ca 123 rosenslipade diamanter, 1800-talets andra hälft, längd 7,8 cm, bredd 3,5 cm, vikt 26,8 g, delvis omgjord, några tennlödningar.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-9,0 mm, två rader, lås i 18K guld/vitguld med mörkblå safir ca 5,20 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd ca 40-42 cm, mindre nagg på ett fåtal av diamanterna.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca Light Yellow/VS2, krokar, vikt 3,6 g.

52 000 kr

Utrop: 47 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad golden South Seapärla ca 10,4 mm, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 29 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade golden South Seapärlor ca 10,4 mm, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 9,3 g, stift.

Utrop: 20 000 kr

WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, 4 rektangulärt fasetterade bergkristaller ca 10x10,5 mm, signerad, Lund 1967, 5,6x4,4 cm, vikt 34,0 g, en bergkristall med mindre nagg. (d)

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, oval blandslipning, 2,23 ct, IGI cert 1L123491, förseglad.

27 000 kr

Utrop: 17 000 kr