61 - 80 av 304
1...345...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 mars 2016

Klubbad för

RING, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter samt 30 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/SI1-SI2, stift, vikt 1,1 g, nagg vid ena stenens rondist samt slitna fasettkanter vid kuletten.

Utrop: 4 100 kr

W A BOLIN, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W/VVS, Stockholm 2001, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, diamanterna sitter något löst.

17 200 kr

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca CR/P, Hallberg 1967, stl 16,75 mm, vikt 3 g.

8 100 kr

Utrop: 3 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS, krokar, vikt 1,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

LUKTDOSA, silver, förgylld insida, rektangulär form med snedställda hörn, mått 4,1 x 2,7 cm, öppningsbar, Sverige 1847, vikt 25 g.

750 kr

Utrop: 550 kr

Smycken Safirring

SAFIRRING, 18K vitguld, ovalslipade blå safir ca 3,27 ct, 83 trapettsslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 15,3 g.

Utrop: 29 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,28 ctv, ca Cr/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g, stämplad SÄÄ.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 3,2 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld, rubiner, 60 briljanter ca 0,40 ctv, stl 16 mm, vikt 11,4 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, briljant ca 1,05 ct, ca TW(G)/SI1, stl 17,5 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 57 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g

10 500 kr

Utrop: 9 800 kr

DIAMANT, 1,22 ct, briljantslipad, Wesselton(H)/P3, små nagg på rondisten, sliten kulett.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 100 rubiner 2,26 ctv, 36 briljanter 0,59 ctv, W/SI, krok

8 900 kr

Utrop: 9 600 kr

ARMBAND, 18K guld, 9 cabochonslipade smaragder, 36 briljantslipade smaragder, längd 17,5 cm, vikt 31,8 g

Utrop: 11 000 kr

W.A BOLIN, brosch, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, 15 briljantslipade safirer, 1 navettslipad, 1 trappslipad, Hovjuvelerare Bolin W A Stockholm, Stockholm 1983, vikt 5,5 g

11 200 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, Gråbrun/SI2, 20 briljanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

7 100 kr

Utrop: 5 200 kr

COLLIER, 18K vitguld/platina, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/SI, odlade pärlor ca 4,0 mm, längd ca 60 cm med förlängningsbar kedja, vikt 21,2 g, ett fåtal diamanter med nagg.

18 800 kr

Utrop: 13 400 kr

COLLIER, 18K guld, 10 cabochonslipade smaragder, 104 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, Wam Guld, Stockholm 1990, längd 46 cm, vikt 32,1 g.

13 200 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca TW-W/VS, Wam Guld, Stockholm 1990, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.

2 900 kr

Utrop: 2 300 kr