301 - 309 av 309
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2016

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld, kuddslipad gul diamant ca 2,20 ct, ca SI1, behandlad, stl 17 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 50 000 kr

BROSCH, 8K guld, snäckskalscamé, ca 6x5 cm, vikt 18,7 g.

Utrop: 2 900 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, kannelerade korintiska kolonn skaft, på kvadratisk godronnerad trapp fot, Auran Kultaseppä, Åbo, 1974, höjd 17.5 cm, vikt 620.0 g, fylld fot, mindre slitage.

Utrop: 5 200 kr

SKÅL, silver, hamrad yta på fyra kulfötter, K. Andersson, Stockholm, 1917, diameter 21.2 cm, höjd 10.0 cm, vikt 440 g, bruksslitage.

Utrop: 5 200 kr

SKÅL, silver, formpressad med cisilerad blomdekor, Gab, Stockholm, 1947, höjd H 11,3 cm., vikt 435,6 g.

Utrop: 4 300 kr

KANDELABRAR, snarlika, tvåarmade för tre ljus, CG Hallberg, Stockholm, 1945 och möjligen 1951, höjd 23,5 cm, vikt 860.0 g, fylld fot.

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, 18K guld, med så kallad rope twist-mönster, 32 rundfacetterade rubiner ca 0.60 ctv, 14 briljantslipade diamanter, ca 0,40 ctv, W(H)/SI1-2, otydliga stämplar, 1900-talets mitt, längd 18,7 cm, vikt 81,9 g, inneslutningar når ytan på några rubiner, några rubiner med nagg.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ENSTENSRING, 20K guld, gammalslipad diamant, ca 1.00 ctv, W(H)/P1, stl 17,5 mm, vikt 6.4 g, gravyr, diamant med natural på rondisten, nagg vid rondist.

Utrop: 17 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant, ca 0,50 ctv, TCa(K)/VS, svensk importstämpel, stl 17,5 mm, vikt 4.0 g, en klo skadad.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr