61 - 80 av 308
1...345...16 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 juli 2016

Klubbad för

CERTINA, New Art, Cal 25-02, Boett nr. 441.3810.68, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970, box.

Utrop: 2 900 kr

OMEGA, fickur, 50 mm, savonett, Cal 37.6S.17P, Serie nr. 8516725, Boett nr. 9432433, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1938, läderpåse.

5 100 kr

Utrop: 4 900 kr

INTERNATIONAL WATCH CO, fickur, 51 mm, savonett, Cal 53 (H5), Serie nr. 699551, Boett nr. 863649, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918, läderpåse.

7 500 kr

Utrop: 6 500 kr

OMEGA, fickur, 53,5 mm, savonett, "Rödtolva", Serie nr. 4727513, Boett nr. 5582049, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1915, kedja i gulmetall, läderpåse.

9 600 kr

Utrop: 8 900 kr

J.W. BENSON, By Special warrant to H.M. the late Queen Victoria, Ludgate Hill, London, fickur, 48,5 mm, savonett, Serie nr. 1102764, Boett nr. 5636, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1903.

8 700 kr

Utrop: 6 900 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79173, Serie nr. K423964, Cal 2235, Verk nr. A 0766939, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (2 st. 8/8), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18-DE11/468 B, ca 2001, box.

18 000 kr

Utrop: 19 000 kr

ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2572 PC, Boett nr. 46.0291.380, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1980.

1 700 kr

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 266, Serie nr. 14210779, Ref nr. KO 2791, Boett nr 2791-4, herrur, 36 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, OBS: verkhållare saknas, ca 1954.

2 100 kr

Utrop: 1 700 kr

CERTINA, DS Podium, Precidrive, Serie nr. 14BC1047785, Ref nr. C001.647.11.057.00, kronograf, herrur, 44 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C001647 A/STQ-BC, läderband, viklås, cert, januari 2016, box, ytterkartong.

Utrop: 4 400 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 1320, Serie nr. 40056808, Ref nr. 196.0050, Boett nr. 196.0050 / 398.0838, herrur, 29 x 39 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1977.

3 100 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Eterna

ETERNA, herrur, 33,5 mm, Ref nr. 4100.65, 14K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, cert, augusti 1998, box, ytterkartong.

Utrop: 2 600 kr

LONGINES, kronograf, Cal 654(ETA 2824-2), Serie nr. 27696883, Boett nr. L4.661.4, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, lös krona/ställaxel, läderband, ca 1995.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

OMEGA, damur, 22 mm, Cal 625, Serie nr. 35238597, Boett nr. 6329, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad länk i 18K vitguld, Ref nr. 711.1877, längd 156-160 mm, totalvikt 41,5 gram, ca 1972.

Utrop: 9 900 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69168, Serie nr. 9404544, Cal 2135, Verk nr. 0839792, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-K5/68 B, totalvikt 69,4 gram, ca 1986.

Utrop: 39 000 kr

FICKUR, 67 mm, gulmetall/gunmetal, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1900.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Bordsur

ASPREY, bordsur, 135 x 89 x 75, Verk nr. 348 3, gulmetall/glas, mekanisk, ankargång, hel/halvtimmes slag, skadad urtavla, defekt, skador på urverk, ca 1980.

Utrop: 2 100 kr

OMEGA, Seamaster, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250, Serie nr. 32846624, Ref nr. ST 198.001, Boett nr. 198.001, herrur, 36,5 mm, stål, stämgaffel (går ej), plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.

Utrop: 1 400 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, design Thorup & Bonderup, Serie nr. 71464, Ref nr. 1346, damur, 25 mm, 18K guld, quartz, safirglas, originallänk (skadad), längd 167 mm, 2000.

Utrop: 5 200 kr

CARTIER, Panthère, Serie nr. 001784, Boett nr. 112000 R, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk (1-rad), viklås, ca 1990.

Utrop: 6 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 6917, Serie nr. 6093885, Cal 2030, Verk nr. 741563, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, skadad krona / hals, Jubileelänk , viklås, Ref nr. 62510D/568-C, ca 1981.

Utrop: 14 000 kr