121 - 140 av 167
1...6789 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 12 november 2016

Klubbad för

OMEGA, "RAF", "British Ministry of Defence", herrur, 37 mm, Cal 283, Serie nr. 13056657, Ref nr. CK 2777, Boett nr. 2777-1 SC, stål (staybrite), manuell, plexiglas, utbytt urtavla, militärstämplar (6645 101000 / 6B/542 / 7093/53), NATO-band, ca 1953. Referens "CK 2777" levererades endast till England.

17 400 kr

Utrop: 17 000 kr

HEUER, kronograf, herrur, 35 mm, Cal Landeron 13, Serie nr. 401803, Boett nr. 52341, stål, manuell, plexiglas, NATO-band, ca 1945.

14 200 kr

Utrop: 8 500 kr

OMEGA, Seamaster 300, s.k. "Big Triangle", Cal 565, Serie nr. 26901752, Ref nr. ST 166.0024, Boett nr. 166.024 SP2, herrur, 42 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, NATO-band, servad juli 2016, ca 1968.

63 000 kr

Utrop: 26 000 kr

Klockor Universal

UNIVERSAL, Compax, "Tachymetre", Cal UG 84 (Lemania 1874), Serie nr. 4489025, Ref nr. 284.465, Boett nr. 4093163, kronograf, herrur, 37 mm, stål/guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne (doublé), ca 1980, box, ytterkartong.

Utrop: 17 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, s.k."pointed crown guards (Cornini)", Ref nr. 1675, Serie nr. 696667, Cal 1560, Verk nr. D676095, Boett nr. 1675, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt, 24-h, OBS: urtavla/urverk/visare/bakboett utbytta (ej tidsenliga), Jubileelänk (1994), viklås, Ref nr. 62510H-S6/550, cert (ej komplett), ca mars 1965.

77 000 kr

Utrop: 29 000 kr

F.L. CHAVANNE, a Vienne, stjärnformat fickur, 56 mm, Serie nr. 2407, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla med mönster, visare saknas, defekt, boett med emaljmönster och bergkristall (flisa), ca 1800.

Utrop: 27 000 kr

HEUER, Carrera 45, "First execution dial & hands", Cal Valjoux 92, Serie nr. 68464, Ref nr. 3647 N, Boett nr. 92, kronograf, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, urverk och boett signerad "Heuer Leonidas SA", läderband, ca 1966.

72 000 kr

Utrop: 55 000 kr

HEUER, Cortina, Cal 12, Serie nr. 342851, Ref nr. 110.233 NC, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", integrerad originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca november 1977, box.

18 600 kr

Utrop: 16 000 kr

OMEGA, Seamaster, 120, Cal 601, Ref nr. ST 135.0027, Boett nr. 135.027, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, gummiband (Tropic), originalspänne, OBS: boett ej öppnad (sigill), ca 1967, box.

20 500 kr

Utrop: 16 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master-Quartz, Cal 352, Serie nr. 2187779, Ref nr. 23302-42, Boett nr. 1361445, herrur, 41,5 x 43 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, längd 195-202 mm, ca 1972.

4 900 kr

Utrop: 4 400 kr

ZENITH, El Primero, Cal 3019, Ref nr. 054E864, Boett nr. PA 53031, kronograf, herrur, 38 x 41,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt, läderband, ca 1970.

19 400 kr

Utrop: 7 000 kr

Klockor Universal

UNIVERSAL, Genève, Unisonic, Cal 1-52, Boett nr. 852100, herrur, 34 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, läderband, ca 1965.

1 400 kr

Utrop: 1 100 kr

HEUER, Autavia, "Tachymeter", s.k. "Viceroy Special", Cal 12, Serie nr. 270123, Ref nr. 1163V, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, ca 1972.

Utrop: 33 000 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, damur, 14 x 18 mm, Serie nr. 526619, Boett nr. 625131, 18K guld, manuell, plexiglas, formverk, integrerad länk, längd 172 mm, totalvikt 46,2 gram, cert, december 1946, box.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, Olimpico, "Panda dial", Cal 270183 (Valjoux 726), Ref nr. 9238FA, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, ca 1976, box (skadad).

Utrop: 16 000 kr

HEUER, Autavia, "60-minutes bezel", Cal Valjoux 7734, Serie nr. 216719, Ref nr. 73463, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, originalspänne (ej tidsenlig), ca 1972, ytterkartong.

30 500 kr

Utrop: 23 000 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "De luxe Pie-Pan", Cal 551, Serie nr. 17962266, Ref nr. KO 14381, Boett nr. 14381 11 SC, herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, läderband, Chronometercertificat, ca 1960, box.

8 000 kr

Utrop: 5 500 kr

BREITLING, Geneve, Sprint, "Pulsations", Cal Valjoux 7730, Serie nr. 1348711, Ref nr. 2212, kronograf, herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.

10 200 kr

Utrop: 7 500 kr

Klockor Eterna

ETERNA, herrur, 37 mm, Cal 852 U, Serie nr. 4367460, Boett nr. 3889709, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, verkhållare saknas, läderband, ca 1960.

9 000 kr

Utrop: 7 500 kr

Klocktillbehör Tag Heuer

BUTIKSSKYLT, Heuer Swiss, Officiell Representant, "Specialisten för kronografer och stoppur", 130 x 47 mm, gulmetall, ca 1975.

750 kr

Utrop: 700 kr