261 - 280 av 314
1...13141516 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2016

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, creoler, diameter 2,5 cm, vikt 2,1 g.

650 kr

Utrop: 750 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i silver, längd 62 cm, vikt 77,6 g.

Utrop: 1 000 kr

RING, 23K guld, 1 ovalslipad smaragd ca 1,80 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, omgjord, smaragd med inneslutning som når ytan, kan ej mäta djup på smaragd pga fattning.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 droppslipad rosenslipad diamant, ca 5,74x6,70 mm, täckt fattning, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, små inneslutningar synliga under 10X lupp.

1 700 kr

Utrop: 1 300 kr

COLLIER, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, vissa platta, längd 42 cm, vikt 30,8 g.

Utrop: 350 kr

HÄNGE, silver, stenar och odlade sötvattenspärlor (en barock, en bouton), vikt 26,2 g.

Utrop: 450 kr

COLLIER, lapis lazuli, kulor 20 mm, lås i vitmetall, längd 45 cm, vikt 235,5 g.

2 500 kr

Utrop: 550 kr

DOSA, metall, emalj, vikt 18,6 g.

Utrop: 250 kr

Silver Etui

ETUI, silver, snidad lapis lazuli, vikt 18,3 g

Utrop: 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,28 ct, ca TW/VS, vikt 1 g.

2 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SKÅL, silver, hamrad yta, signerad P.B, Ceson, Göteborg, 1975, diameter 11,2 cm, höjd 4,6 cm, vikt 111,1 g, brukslitage.

Utrop: 500 kr

2 SUPKOPPAR, silver, invändigt förgyllt, cylindrisk form, Jakob Lundberg, Stockholm 1831 och Anders Petter Lundquist, 1855, Stockholm, höjd 3,5 cm, vikt 64,7 g, 1 med senare tillagt mynt i botten , Gustav III, 1777, lagning.

350 kr

Utrop: 400 kr

UPPSATSSKÅL, silver, med blom och lövdekor, nyroko, Gustaf Graumann, Falun, 1860, diameter 15,2 cm, höjd 13,2 cm, vikt 219,5 g, bucklor, oxiderad, slitage pga ålder.

Utrop: 900 kr

SUPKALK, silver, invändigt förgylld, girlang dekor, Carl Petter Öberg, Strängnäs, 1818, höjd 10,5 cm, vikt 42,4 g, ägargravyr, bucklor, slitage pga av ålder.

375 kr

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18k guld, odlade pärlor ca 8 mm, gröna turmaliner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 4,5 g, krokar

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, odlade pärlor ca 8,8 mm, vikt 3,3 g, krokar

Utrop: 800 kr

ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade persikofärgade boutonformade sötvattenspärlor 8 mm, vikt 1,5 g, stift.

225 kr

Utrop: 200 kr

RING, sterling silver, pärlemor, pyrit, kobra, stl 18 mm, vikt 12,5 g,

500 kr

Utrop: 550 kr

PÄRLCOLLIER, 3 rader odlade grå barocka sötvattenspärlor, lås i sterling silver, längd 45 cm, vikt 75,9 g.

Utrop: 300 kr

HÄNGE, sterling silver, 2 färgstenar och 1 dichroiskt fusionglas, vikt 12,2 g.

275 kr

Utrop: 275 kr