21 - 40 av 271
123...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2016

Klubbad för

ARMRING, sterlingsilver, hamrad yta, 6 runda cabuchonslipade granater, Michelsen, Stockholm, 1959, inner diameter 6,2 cm, vikt 27,7 g.

850 kr

Utrop: 700 kr

ARMRING, sterlingsilver, 1 oval cabuchonslipad tigeröga, svenska importstämplar, omkring 1965, inner diamater 6,8 cm, vikt 17,1 g, gravyr.

375 kr

Utrop: 400 kr

ALTON, armring, silver, rund fasetterad bergskristall, Falköping, 1967, inner diamater 6,1 cm, vikt 21,7 g.

Utrop: 700 kr

REY URBAN, armring, sterlingsilver, signerad, Stockholm, 1959, inner diameter 7,3 cm, vikt 22,3 g, smärre bruksslitage.

Utrop: 900 kr

STIGBERT, ring, silver, rund cabuchon glas, för Engelbert, Stockholm, 1966, stl 17,75 mm, vikt 9,8g, bruksslitage.

950 kr

Utrop: 800 kr

ISAAC COHEN, ring, silver, rund fasetterad bergskristall, signerad, Stockholm, 1964, stl 18,00 mm, vikt 7,1 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, Lidköping 1985, längd 62 cm, vikt 25 g.

Utrop: 1 100 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, kula, diameter 10,45 mm, vikt 3,0 g.

3 200 kr

Utrop: 3 200 kr

GEORGE JENSEN, sterling silver, bitvis förgylld, stl 16,25 mm, vikt 15,3 g, 307, Aneette Krean, troligen strax efter 1945.

800 kr

Utrop: 900 kr

GAUDY, sterling silver, romber, genombruten stil, vikt 11,3 g, stift.

350 kr

Utrop: 350 kr

STIGBERT, 18K guld, månsten, öppen armring, vikt 6,3 g, Engelbert.

Utrop: 2 300 kr

CLAES GIERTTA, manschettknappar, silver, Stockholm 1976, 2,4 x 1,6 cm, vikt 36 g, originalask.

850 kr

Utrop: 800 kr

CARTIER, ring, 18K guld, stl 21 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 2 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, Stockholm år 2000, vikt 6,2 g.

Utrop: 11 000 kr

LAPPONIA, hänge/kedja, Springfield, lackerat brons, Björn Weckström, Finland, ca 1970-tal , längd 66 cm, vikt 61,4 g.

1 600 kr

Utrop: 1 600 kr

ATELIER AJOUR, enstensring, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, Stockholm 2003, vikt 8,4 g.

5 500 kr

Utrop: 6 300 kr

ATELIER AJOUR, alliansring, 18K vitguld 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, Stockholm 2004, vikt 4,4 g.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,08 ct, ca TW/VS, ormlänk, längd 42 cm, Ateljé Guld Bros, Stockholm 2002, vikt 17 g.

Utrop: 6 200 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 5,0 g.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld/stål, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Wempe, Tyskland, stl 18 mm, vikt 11,9 g.