61 - 80 av 377
1...345...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2016

Klubbad för

COLLIER, 18K, guld, Bismarck, längd 42 cm. vikt 15,4 g

Utrop: 5 200 kr

ÖRRINGAR, 18K, guld, rubiner, vikt 4,8 g,

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K, guld, vikt 4,3 g odlad pärla, 2 briljanter ca 0,10 ctv, längd 40 cm,

Utrop: 2 200 kr

HÄNGE, förgyllt silver, turkos gammal- och rosenslipade diamanter, glasbaksida, 7,7 x 4,7 cm, vikt 31 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

BROSCHNÅL, 18K guld, safir ca 1,05 ct, 21 gammal-slipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 5,3 cm, vikt 6,7 g, en diamant saknas.

Utrop: 4 900 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, orientalisk pärla, gammalslipade diamanter, CG Hallberg Stockholm 1900, antik, vikt 2,1 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

BROSCH, platina, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, längd 3,8 cm, vikt 3,7 g.

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, 18K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, rosenslipade diamanter, droppformad pärla, 4,9 x 2,6 cm, vikt 5,6 g, tre stenar saknas.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

BROSCHNÅL, 18K guld/platina, 21 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 4 cm, vikt 2,7 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

Smycken Nål

NÅL, 14K guld, orientalisk pärla, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 1,9 g.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 5,7 x 3,3 cm, vikt 12,2 g.

Utrop: 3 800 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, vikt 2,6 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant 0,24 ct, ca W/VS, längd 42,5 cm, vikt 34 g.

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, 19 briljantslipadediamanter ca 0,85 ctv, ca W-CR/ SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K guld, nefrit, stl 15,75 mm, vikt 21,9 g.

5 000 kr

Utrop: 3 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, 1 ovalslipad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W-TCr/VS, stl 17,00 mm, vikt 4,2 g, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, 6 rundfasetterade safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16ctv, ca W/VS, stl 17,50 mm, vikt 6,8 g, behöver omrodieras.

Utrop: 3 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCa(K)/P1, mindre skador runt rondisten, Nordströms Eftr F Linder Carl L, Uddevalla 1916, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g

3 800 kr

Utrop: 4 400 kr

SUPSKED, silver, graverad blomdekor, Lars Lundqvist, Stockholm, 1760, vikt 25,0 g, ägargravyr, slitage på dekoren, skål något sliten på högerkant, slitage pga ålder.

Utrop: 2 000 kr

SOCKERSTRÖSKÅL, silver, av oval form, delvis godronnerad, uppsvängad hänklar, knopp med bladdekor, på rombformad platta upphöjd på fyra kulfötter, empire, Michael Olof Barkman, Varberg, 1821, längd 17,2 cm, höjd 19,4 cm, vikt 315,3 g, ägargravyr, lock sitter inte helt tätt mot skål, 1 kulfot är sned, därför står inte skålen helt rakt på platt yta, mindre bucklor, slitage pga ålder.

Utrop: 3 200 kr