1 - 20 av 241
123...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2017

Klubbad för

ENGELBERT, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,3 g

4 000 kr

Utrop: 4 000 kr

OLE LYNGGAARD, Ring, 18K vitguld, Sofia, trappslipad akvamarin ca 9,60 ct, 6 briljanter ca 0,06 ctv, stl 17+ mm, vikt 17,8 g.

Utrop: 23 000 kr

TIFFANY & CO, alliansring, platina, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 9 800 kr

TIFFANY & CO, alliansring, Channel-set band ring, platina, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 16,75, vikt 7,7 g.

Utrop: 22 000 kr

TIFFANY & CO, alliansring, Metro ring, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 8 600 kr

TIFFANY & CO, helallians, platina, ca 37 briljantslipade diamanter, ca 0,55 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm , vikt 2,6 g, 2 stenar har mindre skador.

9 500 kr

Utrop: 11 000 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Blomster, 18K vitguld, arbetad yta, 2 briljanter 0,02 ctv, stift, vikt 2,7 g, originaletui.

5 600 kr

Utrop: 4 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 3,08 ctv, ca LY/VS2- SI2, stl 17 mm+, vikt 7,8 g.

36 500 kr

Utrop: 20 000 kr

SIGFRIED EGGER, hänge/kedja, 18K vitguld, ammonit (fossil), 400 - 65 miljoner år gammal, 12 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, handgjort hänge, signerad, Stockholm 1975, längd hänge 4,1 cm, längd kedja 45,7 cm, vikt 15,1 g, skada på hänge. (d)

Utrop: 4 000 kr

S EGGER, troligen, brosch, 18K vitguld, fjäril, 46 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W/VS-SI+, triplet opaler, otydlig mästar stämpel, Stockholm 1975, längd 3,4 cm, vikt 10,3 g, mindre skada på en diamant, nagg på triplet opal.

4 200 kr

Utrop: 3 500 kr

S EGGER, hänge, 18K guld, 1 boulder opal, 1 briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W/VS, signerad, Stockholm 1986, höjd 2,5 cm, vikt 7,1 g. (b)

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

S EGGER, hänge/kedja, 18K guld, 1 rå ametist, 1 briljantslipad diamant ca 0,10 ct, c W/VS, signerad, för Gaudy, Stockholm 1975, längd hänge 4,5 cm, längd kedja 70,9 cm, vikt 39,1 g.

Utrop: 8 600 kr

S EGGER, hänge/kedja, 18K vitguld, 1 triplet opal, 1 briljantslipad diamant ca 0,03 ct, signerad, Stockholm 1976, längd hänge 3,9 cm, längd kedja 45,0 cm, vikt 12,0 g. (b)

Utrop: 4 100 kr

HÄNGE/KEDJA, silver, 1 cabochonslipad rutilkvarts, Oehmke silversmed, Stockholm 1966, längd 63,0 cm, vikt 27,8 g, något sliten, längd justerbar.

Utrop: 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 1 hjärtslipad diamant ca 0,70 ct, caW(H)/SI2, 1 ovalslipad rosa safir ca 1,42 ct, 1 droppslipad ljusblå safir ca 4,45 ct, Art metall, Helsingborg, längd 41,7 cm, vikt 13,6 g, originaletui.

21 500 kr

Utrop: 20 000 kr

BRILJANT, 0,42 ct, Brown/SI, färgbehandlad.

Utrop: 4 600 kr

OLE LYNGGAARD, 18K guld, stickat, dobbar, ej lås, längd 44 cm, vikt 21,7 g.

13 000 kr

Utrop: 8 500 kr

SANDBERG, enstensring, Ringo, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/VVS, stl16,5 mm, vikt 5,2 g, tygpåse.

Utrop: 8 000 kr

GOLDEN LADY, collier, 18K vitguld, 1 droppslipad rosa turmalin, 20 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, längd 45,0 cm, vikt 4,8 g.

Utrop: 6 000 kr

OMEGA, ring, Omegamania,18K vitguld, 9 rund fasetterade rosa safirer, numrerad 12571, stl 17,00 mm (54), vikt 10,2 g.

Utrop: 5 800 kr