41 - 60 av 383
1234...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017

Klubbad för

BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé,antik, G A Cedergren, Stockholm år 1852, mått 6,0 x 4,6 cm, nål ej guld, sprickor i camén.

Utrop: 4 700 kr

RING, 18K guld, rosa/vit snidad korall i form av en ros, stl 16,5 mm. vikt 6,9 g, nagg.

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, 14K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, 10 grå och vita odlade pärlor ca 2,75 mm- 6,40 mm, diameter ca 3,5 cm, vikt 8,1 g.

Utrop: 7 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9,70 mm barockformade, lås i 18K guld, längd 40 cm.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-TCr/VS, vikt 1,7 g, stift.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, vikt 3,6 g, huggies.

3 100 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, 29 briljanter ca 1,25 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl15,75 mm, vikt 10,4 g, storleksminskad via skeninlägg.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, Nyströms Guld Stockholm 1985, stl 16,5 mm, vikt 11,2 g.

9 500 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, rubin ca 0,30 ct, slitna fasettkanter, 36 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 17,75 mm, vikt 11,0 g.

3 100 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, blomma, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 3 900 kr

BROSCH, silver, cabochonslipad granit, Finland, Åbo år 1981, svenk import, mått 4,5 x 3,2 cm, vikt 16,7 g.

Utrop: 700 kr

RING, 18K guld, fasetterad ametist ca 3,70 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr/VS-SI, Martin Elmblad, år 1957, stl 15,5+ mm, vikt 6,2 g, ametisten har slitna fasettkanter och repor i bordet.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, svensk import, en diamant har skadad kulett och nagg i rondist, en diamant sitter snett i fattningen.

Utrop: 6 300 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, hjärtslipad, 1,58 ct, IGI certifikat 1L129922, förseglad.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,68 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,0 g, safiren har nagg i rondisten.

6 100 kr

Utrop: 6 700 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TCr/VS, Carlman, Stockholm år 1900, håligheter i kronan på en diamant, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, gravyr.

Utrop: 7 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,9 g.

7 100 kr

Utrop: 6 300 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-P, Dahlgren & Co, Malmö år 1927, stl 16,5+ mm, vikt 2,3 g, mittstenen nagg i rondist.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 140 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca W(H)/VVS-VS, clips, vikt 11,3 g, en diamant saknas.

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K guld, peridot ca 7,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 15,3 g.

Utrop: 20 000 kr