241 - 260 av 263
1...121314 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017

Klubbad för

TIFFANY & CO., hänge/kedja, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv ca TW/VVS, längd 41 cm, vikt 6,8 g, originaletui, ytterask.

4 400 kr

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 2,20 ct, TCa(K)/VVS2, HRD diamond grading report 170002981731, stl 16 mm, vikt 6,2 g.

90 000 kr

Utrop: 100 000 kr

ARMBAND, platina, 411 äldre briljant-, briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 15,00 ctv, varav 3 äldre briljantslipade ca 1,00 ct/st, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 18,7 cm, vikt 72,3 g, etui.

Utrop: 180 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,45 ctv, ca TW-W(G-H)/ SI1-2, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 1,4 cm, vikt 3,3 g, krokar.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,63 ct, ca TCa-Ca(L-M)/SI2, stl 17 mm, vikt 3,2 g, inverterad natural/hålighet på kronan, små nagg på rondisten.

40 000 kr

Utrop: 46 000 kr

TIFFANY & CO., ring, platina, 135 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCr/VS, någon enstaka ca SI, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g, två diamanter är skadade, material saknas vid en fattning på ringens insida.

Utrop: 70 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/platina, gammalslipad diamant ca 1,43 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI2, längd 41,5 cm, vikt 5,6 g.

40 000 kr

Utrop: 42 000 kr

HÄNGE, 14K guld, kamé i form av Tara (kvinnlig Buddha), onyx, korall, 27 briljantslipade diamanter ca 0,50 ct, ca W-Ca/SI-P, 6x4,8 cm, vikt 29,3 g.

Utrop: 22 000 kr

LORGNETTE, 14K guld, längd 12 cm, vikt 22,2 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

BÄGARE, silver, delvis förgylld, Arvid Floberg, Stockholm 1769, höjd 8 cm, vikt 56,1 g, bucklor, polerad, håligheter på livet.

Utrop: 2 300 kr

BVLGARI, collier, Coriandoli Allegra Three Row, 18K guld, 10 odlade pärlor ca 7,2 mm, olika färgstenar bla peridoter, citriner, ametister, ioliter, blå topas. grön och rosa turmaliner, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS, signerad, italienska stämplar, längd ca 44 cm, vikt 30,2 g, originaletui.

67 000 kr

Utrop: 58 000 kr

BVLGARI, örhängen, 1 par, Coriandoli Allegra, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,9 mm, 8 blandade färgstenar bla blå topas, citrin, ametist, grön och rosa turmalin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, signerade, Italienska stämplar, höjd 4,8 cm, stift/clips

28 000 kr

Utrop: 25 000 kr

CARTIER, kedja/hänge, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VVS, längd 39 cm, vikt 18,1 g.

10 600 kr

Utrop: 6 000 kr

CARTIER, örhängen, Lanieres, 18K guld, höjd 3 cm, vikt 16,6 g, stift.

8 200 kr

Utrop: 9 000 kr

CHOPARD, hänge, Happy Spirit, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 3 cm, vikt 12,4 g, visst slitage.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr

SIGURD PERSSON, armband, silver, delvis förgyllt, Stockholm 1973, längd 18 cm, vikt 49,7 g, jubileumsgåva. (d)

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld/guld, kuddslipad diamant 8,06 ct, Fancy Yellow, ca SI2, HRD grading report 16037808001, 114 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 10,7 g.

Utrop: 520 000 kr

CHOPARD, armband, Casmir, 18K guld, stål, 84 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VVS, innermått 5,4x4,5 cm, vikt 80,2 g.

25 500 kr

Utrop: 27 000 kr

SYSET, 2 syringar, fingerborg, 18K guld, blå emalj, fingerborg stämplad Friedrich Frywald, Stockholm 1809, emaljskador, originaletui.

Utrop: 6 800 kr

RING, 14K guld, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g, en diamant skadad, i övrigt ett fåtal diamanter med mindre nagg.

Utrop: 28 000 kr