41 - 60 av 263
1234...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017

Klubbad för

Utrop: 3 000 kr

ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, hänge, sterlingsilver, porslin, Danmark 1970-tal, höjd 4,4 cm, vikt 19,5 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 14K guld, rosenslipad diamant ca 11 mm i diameter, sprickor i stenen, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, etui.

31 500 kr

Utrop: 11 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,20 ctv, ca TCa(K)/mindre skada på rondist, i övrigt väldigt små inneslutningar, Stockholm 1936, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, nagg på stjärnfasett.

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,70 ct, ca LY/mindre skada på rondist, stl 16,25 mm+, vikt 2,9 g, storleksändrad, stenen sitter löst i sin fattning.

42 000 kr

Utrop: 34 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,86 ct W(H)/SI1, 26 åttkant- och 6 baguettslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.

23 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ARMBAND, platina, mediumslipad diamant ca 0,35 ct, åttkant- och rosenslipade diamanter, längd 17,5 cm, vikt 14,8 g, säkerhetskedja, en diamant saknas, etui.

14 400 kr

Utrop: 9 000 kr

COLLIER, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,16 ct, rosenslipade diamanter, ca 1910-tal, kedja i silver, längd 41 cm, vikt 4,1 g, originaletui.

3 600 kr

Utrop: 2 500 kr

SMYCKESET, 2 delar, hänge/kedja i 14K guld, rosenslipade diamanter, antik, Österrike-Ungern (1866-1922), höjd 5 cm, vikt 21,7 g, längd 43 cm, örhängen i 14K guld, rosenslipade diamanter, vikt 3 g, krokar med stopp, originaletui.

Utrop: 9 000 kr

BROSCHER, 2 stycken, silver, körsbärsblom, en brosch stämplad Swenson & Luhr, Göteborg 1899, bredd ca 5,0-6,0 cm, vikt 23,8 g.

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, 18K guld, blå och vit emalj, 4 halvpärlor, Carl Fredrik Hultbom, Stockholm 1847, innerdiameter 6,4 cm, vikt 12,3 g, emaljskador, bucklor, saknar berlocker.

Utrop: 4 900 kr

BJÖRN JÄGERSTIG, syskonring, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,31 ct och 1,22 ct enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VVS, Stockholm 1981, stl 17,50 mm, vikt 6,5 g, en diamant med något stort bord,.

116 000 kr

Utrop: 130 000 kr

ARMBAND, 18K guld, emalj, Carl Johan Neuendorff, Karlskrona 1857, längd 19 cm, vikt 4,0 g, mindre bucklor, lagning på ett ställe.

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, stjärnor, 92 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W-TCa/SI-P, vikt 13,5 g, stift.

Utrop: 17 000 kr

GEORG JENSEN, collier med hänge, Dew Drop, collier nr 410 och hänge nr 135, sterlingsilver, hänge med droppformade ametister och bergkristaller, design Torun Bülow-Hübe, Köpenhamn, Danmark, diameter ca 45 cm, höjd hänge ca 10,0 cm, vikt 70,5 g, orginaletui, ytterkatong.

22 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 11,16 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 25 000 kr

KAROTT, silver med snidat svart trähandtag, graverad med friherrelig krona och uggla, C.F Carlman, Stockholm 1905, vikt 721,4 g, gravyr, spricka i handtag.

2 900 kr

Utrop: 3 300 kr

BORDSDEKORATIONER/KARAFFER, 2 st, snarlika, silver, fasaner, troligen Hanau, Tyskland, omkring 1900, höjd ca 16 cm, vikt ca 674 g, avtagbara huvuden, mindre bucklor på fjädrar.

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 13,50 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, Bengt Olov Johansson Ro-Be Smycken, Stockholm 1964, stl 16,75 mm, vikt 10,5 g, en diamant med mycket litet nagg.

34 500 kr

Utrop: 34 000 kr

FIRMA SAZIKOV, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, balusterform med utsvängd mynning, Ryssland, Moskva 1871, Rysk hovleverantörsstämpel, höjd ca 9,5 cm, vikt 222,3 g, monogramgravyr.

1 800 kr

Utrop: 1 800 kr