Avslutad | Aficionado – Lördag 18 mars 2017
Accessoarer Pennor
MONTEGRAPPA, Luxor Blue Nile, reservoarpenna, silver, blå pärlemormönstrad plast, 2 safirer, stift i 18K guld/vitguld, limiterad 1767/1912, formgiven i Italien 1990, med certifikat och träetui med statyett, informationshäfte.
Accessoarer Pennor
MONTEGRAPPA, Aphrodite, reservoarpenna, silver, pärlemor och ebonit, stift i 18K guld/vitguld, limiterad 616/1912, formgiven i Italien 1997, med obrutet certifikat, putsdukar, etui, kudde på insidan sitter löst, och ytterkartong.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 st 1 kr 1921, 5 st 5 kr 1947-1981, 3 st 10 kr 1939-1988, mycket blandad kvalité, de viktigaste är 5 kr 1948 och 10 kr 1939 som är 01 - 0.
Mynt Sedel
SEDLAR, 3 st 100 Kr 1958-1980 varav 2 st är stjärnmärkta, 2 st 50 Kr 1970-1996, 1 st 20 Kr 1991, 8 st 10 Kr 1939-1981, 25 st 5 Kr 1927-1978, 1 st 1 Kr 1919, blandad kvalité.
Mynt Svenska mynt
5 MYNT, silver / koppar, 2 Kr 1900 Norge ca 1/1+, Dime 1914 USA ca 1/1+, 1/8 Rd 1833 ca 1, 1/6 Öre 1708 ca 1, 1/2 Öre 1578 ca 1, total vikt 28,5 g (myntet från 1708 väger 5,7 g).
Mynt Sedel
SEDLAR, 43 st 500 Rubel, 1912- 1917, kvalité mestadels ca 01, flera i nummerföljd.
Visa varaAccessoarer Pennor
PENNA, MONTBLANC, Meisterstück, resevoar, stift 14K, GV1369749, svart resin, fodral.
VÄSKA, PORTFÖLJ, MONTBLANC, svart tyg. svart läder, detaljer i vitmetall, 40x27x11cm, kan fästas på kabinväska.
PORTFÖLJ, MONTBLANC, svart tyg, svart läder, 42x32x9cm, kan fästas på kabinväska.
SOLGLASÖGON, DUNHILL, vintage, 6044 40 5818 170, bågar i gulmetall, tonade glas (lite repor), fodral.
SOLGLASÖGON, RAY-BAN, vintage, Wings, Bausch & Lomb, Ray-Ban USA, svarta bågar, svarta glas (lite repor)
VÄSKA, MONTBLANC, messenger, mörkblått tyg, mörkbrunt läder, 38x27x10cm, visst slitage,
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler Specie, 1844, Oscar I, kvalité ca 1+, kantskada, diameter 39 mm, vikt 33,6 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Caroliner, 1718, Karl XII, kvalité ca 1+, diameter 33 mm, vikt 13,3 g.