41 - 60 av 160
1234...8 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 13 maj 2017

Klubbad för

OMEGA, Constellation, Electroquartz (f 8192 Hz), Cal 1300 (Beta 21), Serie nr. 31731627, Ref nr. ST 196.0005, Boett nr. 196.005, herrur, 37 x 44 mm, stål, Electroquartz, mineralglas, datum (defekt), läderband, ca 1970, tillverkades i endast 9000 exemplar.

Utrop: 6 500 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA FICKURFABRIK, fickur, 50 mm, Cal A, Serie nr. 19151, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1906, etui (Halda Fickurfabrik, Svängsta).

12 200 kr

Utrop: 7 900 kr

Klockor Waltham

WALTHAM, fickur, 48 mm, s.k. "Up/Down", Cal Vanguard (23 stenar, 16 size), Serie nr. 18074794, Boett nr. 4249265, doublé (10K goldfilled), ankargång, gångreservsindikator, boett signerad Elgin Giant, Watch Case Co, ca 1910.

4 000 kr

Utrop: 3 700 kr

JAEGER-LE COULTRE, travel alarm, "pocket Memovox", Cal K 814, Serie nr. 1439421, Boett nr. 817042, 36 x 39 mm, doublé, manuell, plexiglas, alarm, ca 1960, etui.

3 300 kr

Utrop: 3 300 kr

SPORTANK ASTER, reseur, 49 x (47) 26 x 26 mm, Cal 23-7, silver/läderfodral, manuell, plexiglas, ca 1945. Dras upp genom att öppna och stänga fodralet.

3 900 kr

Utrop: 1 000 kr

JAEGER, Uniplan, Cal 60, Serie nr. 102947, Boett nr. 35108 A, Ref nr. 414, midsize, 20 x 26,5 (35) mm, 18K guld, manuell, mineralglas, formverk, gravyr, läderband, ca 1937.

7 300 kr

Utrop: 2 200 kr

LONGINES, Flagship, Cal 30 L, Serie nr. 10798832, Boett nr. 302, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1958, box.

2 300 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Eberhard & Co

EBERHARD & CO, herrur, 36 mm, Cal 11500, Boett nr. 11601 / 348 / 176, 18K rosa guld, automatisk, plexiglas, böjt horn, läderband, ca 1957.

4 900 kr

Utrop: 4 700 kr

JAEGER, DuoPlan, midsize, 16 x 27 (34) mm, Cal 11 BF, Verk nr. 5313, Serie nr. 35483, Ref nr. 11 D6, Innerboett nr. 6803/4843, Boett nr. 4843/483, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, defekt, läderband, ca 1933, box.

7 300 kr

Utrop: 3 300 kr

ZENITH, Chronometre, herrur, 36,5 mm, Cal 135, Serie nr. 4743290, Boett nr. 9530030 (HF), guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, läderband, ca 1959.

17 200 kr

Utrop: 5 400 kr

Klockor Kronometer Stockholm

KRONOMETER STOCKHOLM, panelur, 77 (63) mm, svartbehandlad aluminium, mekanisk, 8-dagarsverk, ca 1950.

2 200 kr

Utrop: 2 200 kr

CERTINA, DS-2, "Certidate", s.k. "Spider dial", Cal 25-651, Serie nr. 8157803, Boett nr. 5801.300 (HF), herrur, 38,5 x 42 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1969.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 295, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, servad oktober 2016, ca 2000, numrerad box i trä. Detta var Sjöö Sandströms första modell på marknaden, producerad i 1000 exemplar.

11 200 kr

Utrop: 7 400 kr

ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 133, Serie nr. 3868587, Boett nr. 8762822, stål, hammarautomat, plexiglas, läderband, ca 1950.

1 900 kr

Utrop: 1 900 kr

ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 2572 PC, Boett nr. 01.1620.380, stål (Surf steel), automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1970.

5 600 kr

Utrop: 2 200 kr

ZENITH, herrur, 34,5 x 30 (36) mm, Cal Peseux 7001, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1975.

6 300 kr

Utrop: 4 700 kr

ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2522/C, Serie nr. 5161635, Boett nr. 9595295, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1961.

5 500 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 12-400, Serie nr. 727668, Ref nr. 96, Boett nr. 309726, herrur, 30,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, gravyr, läderband, spänne i 18K guld, "Utdrag ur arkiv", tillverkad 1957, såld 13/12 1958, box.

51 000 kr

Utrop: 27 000 kr

OMEGA, Seamaster, "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 17765893, Ref nr. CK 14360, Boett nr. 14360, kronograf, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1960.

25 500 kr

Utrop: 19 000 kr

HEUER, Carrera, "Tachy", "second execution dial, third execution hands", Cal 12, Ref nr. 1153 BN, Serie nr. 303343, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, boett signerad Heuer-Leonidas SA, gummiband, ca 1974.

43 000 kr

Utrop: 18 000 kr