1 - 20 av 249
123...13 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 27 maj 2017

Klubbad för

CARTIER, Tank Americaine, Cal 90.06, Boett nr. 1720 1 / C105429, unisex, 22,5 x 33 (41,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas (repor), originallänk, viklås, Ref nr. 53, totalvikt 112,1 gram, ca 2008.

Utrop: 55 000 kr

CARTIER, Santos 100 XL, Cal 049 (ETA 2892 A2), Ref nr. W20073X8, Boett nr. 847289MX/2656, herrur, 38,5 x 37,5 (51) mm, stål, automatisk, safirglas (repor), läderband, viklås, cert, juli 2008, box.

25 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme II, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 926, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, mars 2015, box, ytterkartong.

17 000 kr

Utrop: 15 000 kr

BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2534814, Serie nr. 2534814, Ref nr. C13356, Boett nr. 3308B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (16 st. 8/8), briljantkrans (40 st. ca TW/VVS, ca 1,14 ctv), Pilotlänk (stål/rosa guld), viklås, Ref nr. C3108/372C, ca 2008, box, ytterkartong.

58 000 kr

Utrop: 60 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179174, Serie nr. M859835, Cal 2235, Verk nr. A 2817129, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), defekt, Jubileelänk, viklås (Crownclasp) Ref nr. 63130-9TV/RS+884, cert, oktober 2011, box, ytterkartong.

Utrop: 35 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Geneve, Heritage, Black Bay (220m:660ft), Cal ETA 2824, Serie nr. I489058, Ref nr. 79220B, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 95740-EB01, NATO-band, cert, december 2016, box, ytterkartong.

19 200 kr

Utrop: 18 000 kr

LONGINES, Legend Diver Watch, Cal 633.5 (ETA 2824-2), Serie nr. 45183800, Ref nr. L.3.674.4.50.0, Boett nr. L3.674.4, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, vridbar innerring, nylonband, originalspänne, cert, april 2017, box, ytterkartong.

13 400 kr

Utrop: 11 000 kr

IWC, Schaffhausen, Big Pilot´s Watch, "Alexei Nemov", Cal 51111, Serie nr. 3334643, Ref nr. IW5004-31, Boett nr. 3835061, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator (7-dagars), läderband, viklås, cert, mars 2016, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 18/50).

Utrop: 67 000 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", "De Luxe version", Cal 564, Serie nr. 24805100, Ref nr. BA 168.0005, Boett nr. 168005/6, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1966.

18 800 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Co-Axial, Chronometer, "Tachymètre Base 1000", Cal 3313 (C), Verk nr. 78485877, Serie nr. 78485877, PIC nr. 311.30.44.50.01.002, Ref nr. SU 378.0217, Boet nr., 178.0217, kronograf, herrur, 44.25 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas (repor), datum, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1958/989, cert, juni 2010, box, ytterkartong.

26 000 kr

Utrop: 24 000 kr

ROLEX, Oyster, Ref nr. 4499, Serie nr. 674717, Cal 710, Boett nr. 4499, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, skadad krona / kronhals, ca 1950, metallänk ej original.

7 100 kr

Utrop: 5 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 1005, Serie nr. 1562690, Cal 1570, Verk nr. 10399, Boett nr. 1005, herrur, 34 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, utbytesurtavla/visare, bucklor boett, läderband, ca 1967.

20 000 kr

Utrop: 14 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Reduced Ladies, "Tachymètre Base 1000", Cal 3220(A), Serie nr. 90922212, PIC nr. 3834.79.40, Ref nr. ST 175.0042, Boett nr. 175.0042, kronograf, damur, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas, pärlemorurtavla, läderband, ca 2008.

18 400 kr

Utrop: 12 000 kr

BREITLING, Navitimer, Chronometre, Cal 23 (ETA 7753), Verk nr. 2224027, Serie nr. 2224027, Ref nr. A23322, Boett nr. 2006 B3, kronograf, herrur, 41,8 mm, stål, automatisk safirglas, datum, skadad urtavla, vridbar räknesticka, läderband, viklås, ca 2006, box, ytterkartong.

23 500 kr

Utrop: 20 000 kr

OMEGA, Seamaster, "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 28080126, Ref nr. ST 145.0016, Boett nr. 145.016-68, kronograf, herrur, 36 mm, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (se fördjupad information), läderband, ca 1969.

12 400 kr

Utrop: 5 500 kr

OMEGA, herrur, 33,5 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 11148794, Boett nr. 13322 / 7015, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, boett signerad Dennison made in England, läderband, originalspänne i doublé, ca 1947.

1 600 kr

Utrop: 1 300 kr

OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 20136203, Ref nr. ST 135.0007, Boett nr. 135.007-63, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1963, metallänk ej original.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

LONGINES, herrur, 33,5 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 6825618, Boett nr. 22902 / 244, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1944, metallänk ej original.

Utrop: 1 500 kr

LONGINES, herrur, 36 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 8053776, Boett nr. 5528 1 / 82, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1950, metallänk ej original.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

CERTINA, herrur, 28,5 x 28,5 (39,5) mm, Cal 23-35, Serie nr. 207345, Boett nr. 4109.005, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1960.

3 000 kr

Utrop: 3 200 kr