1 - 20 av 281
123...15 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017

Klubbad för

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,20 ct, River(E)/VS2, stl 16,25 mm+, vikt 5,4 g, kopia på HRD certifikat 08013482032 medföljer.

76 000 kr

Utrop: 73 000 kr

CARTIER, armring, Trinity, 18K vitguld/roséguld/gult guld, nr DQ3310, mått 6,5x6,5 cm, vikt 60,9 g, certifikat från 2005, originaletui och box, etuiet är skadat.

25 000 kr

Utrop: 29 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, 7 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca(H-N)/SI-P, 72 rosenstenar, diameter 5,5 cm, vikt 22,1 g, senare nål, tennlödningar, skador, nagg.

5 300 kr

Utrop: 4 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, platina/guld, svart onyx, rosenslipade diamanter, 1900-talets första hälft, diameter 1,2 cm, vikt 7,7 g, en onyx har nagg i kanten, etui från W.A. Bolin.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant, ca 10x8,7 mm, O B Sjögren, Stockholm 1900-talets första hälft, stl ca 15,25 mm, vikt 4,6 g, nagg på rondisten.

16 200 kr

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, 18K guld, svart emalj, pärla, antikt, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1867, mått 5,8x5,0 cm, vikt 33,4 g, säkerhetskedja, bucklor.

9 300 kr

Utrop: 9 900 kr

ARMBAND, 18K guld, graverad blom- och bladdekor, ledat, antikt, Lars Larsson & Co, Göteborg 1874, diameter ca 5,7 cm, vikt 37,2 g, bucklor, skada, senare säkerhetskedja.

10 200 kr

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K guld, stelt, öppningsbart, 5 fröpärlor, antikt, John Petterson, Stockholm 1885, mått ca 5,7x4,7 cm, vikt 29,8 g, säkerhetskedja, tennlödningar.

Utrop: 10 200 kr

VIOLINBROSCH, 18K guld/platina, 100 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, mått 5,7x3,0 cm, vikt 16,0 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

SALTKAR, 2 st, snarlika, silver, invändigt förgyllda, hänklar, pärlbård, sengustavianska, Stockholm 1792 samt 17/1800-tal, otydliga mästarstämplar, ena möjligen Ernst Emanuel Willkommen, höjd 8,5 cm, vikt 195,4 g, gravyr i botten.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCr(I)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 72 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 prinsesslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 2 cm, vikt 16,7 g, huggies.

Utrop: 54 000 kr

RING, 14K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,30 ct, 22 baguette-, navette- och briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,6 g, safir med små nagg.

10 200 kr

Utrop: 9 000 kr

Smycken Pärlarmband

JAKOB ENGELBERTH TORSK, pärlarmband, sjuradigt, troligen orientaliska pärlor, ca 2,50-3,00 mm, lås 18K guld/silver, 9 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Ca(G-M)/VS-SI, 16 orientaliska halvpärlor, antikt, Stockholm 1881, längd 18,5 cm, säkerhetskedja, två diamanter är skadade och en diamant är sliten.

5 500 kr

Utrop: 5 700 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad opal, 16 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,4 g.

14 800 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,01 ct, ca TCr(I)/VS2, 6 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,0 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 134 000 kr

BVLGARI, hänge/kedja, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, längd 39-44 cm, vikt 27,4 g, originaletui, ytterask.

35 000 kr

Utrop: 40 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 gammalslipade diamanter ca 5,12 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-P, höjd 3 cm, vikt 6,1 g, krokar med stopp, en mittsten skadad.

18 400 kr

Utrop: 18 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, armband, orm, 18K guld, orm, flodpärla, 2 rosenstenar, innermått 6,4 x 5,5 cm, giftgömma, antikt, Stockholm ca 1840, vikt 25,9 g, gravyr "Charlotta", originaletui, skadat etui. Proveniens: förmodligen ägt av Charlotta Almlöf (1813-1875), maka till skådespelaren Nils Wilhelm Almlöf (1799-1875).

23 500 kr

Utrop: 23 000 kr

LAPPONIA, collier, Janus, 18K guld, rökkvarts och bergkristall, Björn Weckström, formgiven 1965, längd 48 cm, vikt 18,6 g, påse.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr