1 - 20 av 239
123...12 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 5 augusti 2017

Klubbad för

BREITLING, Skyracer (200M/660FT), Chronometre, Cal 27 (ETA 2892A2), Verk nr. 2152651, Serie nr. 2152651, Ref nr. A27362, Boett nr. 4906 B5, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, vridbar räknesticka, Professionallänk II, viklås, Ref nr. S1307/140 A, servad september 2016, cert, juni 2007, box, ytterkartong.

24 000 kr

Utrop: 23 000 kr

BREITLING, SuperOcean Steelfish (2000 M/6600 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1239314, Serie nr. 1239314, Ref nr. A17390, Boett nr. 4208 B5, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W0209/134 A, tillverkad 2008, cert, februari 2013, box, ytterkartong.

13 200 kr

Utrop: 13 000 kr

BREITLING, Avenger Seawolf (3000M/10000 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1370029, Serie nr. 1370029, Ref nr. A17330, Boett nr. 4910 B5, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W2210/147 A, cert, april 2011, box, ytterkartong.

15 600 kr

Utrop: 15 000 kr

TAG HEUER, Aquaracer, Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. RMN9317, Ref nr. CAY2110.BA0925, Boett nr. CAY2110, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA077 Y-C5 / 3200 Y, cert, februari 2016, box, ytterkartong.

11 200 kr

Utrop: 12 000 kr

Klockor Panerai

OFFICINE PANERAI, Luminor (L Swiss L), Base, Cal OPX, Verk nr. 393986, Serie nr. G0993/1200, Ref nr. PAM 00112, Boett nr. OP 6568 / PB 519166, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2004.

27 500 kr

Utrop: 28 000 kr

OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1154 (ETA 7750), Verk nr. 60013077, Serie nr. 60013077, PIC nr. 2296.80.00, Ref nr. TL 378.0504, Boett nr. 178.0504/378.0504, kronograf, herrur, 41,5 mm, titan/tantal/rosa guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, heliumventil, originallänk, viklås (defekt), Ref nr. 1504/826, ca 1998.

14 200 kr

Utrop: 8 500 kr

OMEGA, Museum Collection, "Milestone 1941", Collector´s Series Number Nine, "Telemetre", Chronometer, Cal 3203 (A), Verk nr. 78701148, Serie nr. 78701148, PIC nr. 516.53.38.50.01.001, Boett nr. 347.2009, kronograf, herrur, 38 mm, 18K vitguld, manuell (Co-Axial), safirglas, integrerat läderband, originalspänne i vitg, cert, september 2016, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0047/1941).

59 000 kr

Utrop: 63 000 kr

Klockor Kronometer Stockholm

KRONOMETER STOCKHOLM, panelur, 77 (63) mm, svartbehandlad aluminium, mekanisk, 8-dagarsverk, skadad urtavla, ca 1950.

Utrop: 2 200 kr

BREITLING; Transocean Chronograph, Chronometre, Cal B 01, Verk nr. 3036514, Serie nr. 3036514, Ref nr. AB0151, Boett nr. 5110 B3, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, Ocean Classiclänk, viklås, Ref nr. 5210/151A, cert (ej komplett), juli 2011, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 849/2000).

32 000 kr

Utrop: 34 000 kr

OMEGA, Seamaster 600 Genève, Cal 601, Serie nr. 25077002, Ref nr. JD 135.0011, Boett nr. 135.011, herrur, 34 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1967.

2 700 kr

Utrop: 1 000 kr

OMEGA, herrur, 33,2 mm, Cal 601, Serie nr. 22011926, Ref nr. BD 131.0016, Boett nr. 131.016, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1965, metallänk ej original.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 51 mm, Cal Export, Serie nr. 16155, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1903.

2 300 kr

Utrop: 2 400 kr

MORMORSUR, 28 mm, Boett nr. 65654, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1935, läderpåse.

Utrop: 1 700 kr

TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Serie nr. PZ8177, Ref nr. WK1110, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, OBS: defekt klickring, originallänk, viklås, Ref nr. BA0308, ca 1998.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

OMEGA, Constellation, Cal 1310, Serie nr. 39973712, Ref nr. ST 196.0064, Boett nr. 196.0064, midsize, quartz, mineralglas, dag (svenska), datum, skadad urtavla, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1284/212, ca 1975.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Enicar

ENICAR, herrur, 32,5 mm, Cal AS 1361, Boett nr. 197A/12730, 14K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, urverk ej signerat, defekt, skadad boett, läderband, ca 1955.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

OMEGA, Genève, Dynamic I, Cal 565, Serie nr. 26925622, Ref nr. ST 166.0039, Boett nr. 135.033 / 136.033 / 165.039 / 166.039, herrur, 41,5 x 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerat läderband, originalspänne i stål, ca 1969.

4 600 kr

Utrop: 2 200 kr

CARTIER, Paris, bordsur, 72,5 x 85,5 mm, Boett nr. 7525 01136, bicolour, quartz, alarm, skadad urtavla, defekt, ca 1995.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Klockor Hermès

HERMÈS, Paris, Cape Cod, Serie nr. 2435974, Ref nr. CC1.210.220/4716, Boett nr. CC1.210, damur, 23 x 23 (33) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, september 2007, box.

5 800 kr

Utrop: 5 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor Memovox, Cal 918, Serie nr. 3222154, Ref nr. 170.81.70, Boett nr. 146.8.97 / 2503, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, alarm, originallänk, cert, april 2008, box, ytterkartong.

34 500 kr

Utrop: 35 000 kr