21 - 40 av 327
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2017

Klubbad för

RING, 18K guld, ovalslipad akvamarin ca 5,80 ct, stl 17,75+ mm, vikt 5,9 g, slitna fasettkanter, repor på bordet.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, 2 rektangulärt slipade blå safirer, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, en diamant är skadad, en diamant har nagg i rondist.

Utrop: 3 200 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, mittsten med kulett, stl 18,25 + mm, Stockholm 1966, vikt 3,2 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

Utrop: 12 200 kr

Ädelstenar Topas

IMPERIAL TOPAS, 7,84 ct, triangulär slipning, orange ton.

Utrop: 11 800 kr

FJÄRILSRING, 18K vitguld/guld, 430 briljanter ca 4,53 ctv TW-W/SI-P samt bruna SI-P, stl 17 mm, vikt 19,2 g.

25 000 kr

Utrop: 27 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm lås i 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, mindre smaragder, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 42 cm, några av de mindre smaragderna med nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

COLLIER, 18K guld, vit safir ca 3,00 ct, briljanter ca 2,00 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 41 cm, vikt 46,2 g, utbytbar mittdel med en svart diamant ca 3,00 ct (nagg).

28 000 kr

Utrop: 31 000 kr

RING, 14K guld, blå safir ca 1,25 ct, 10 briljantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/P, stl 20,25 mm, vikt 12,2 g, en diamant skadad på paviljongen i övrigt några få diamanter med nagg och mindre skador.

Utrop: 5 600 kr

ARMBAND, 14K guld, 25 ovalslipade rubiner ca 1,00 ctv, 50 briljanter ca 0,75 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 25,1 g, ett fåtal rubiner med nagg och sprickor.

HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 11 briljanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS, Veneziakedja längd 42 cm, vikt totalt 5,3 g.

13 200 kr

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, utskuret motiv i lapis lazuli, längd 2,8 cm, vikt 10,9 g, stift.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld/vitguld, Italien, stl 16 mm, vikt 9,2 g, svensk kontrollstämpel.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, blomma, vikt 4,5 g, stift.

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, obvalslipad rökkvarts ca 14 ct, stl 16 mm, vikt 7,4 g.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 5 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/SI1, Reijo Nieminen, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, tjock rondist, naturaler på rondist, slitna klor.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K guld, boulderopal ca 9,6 x 8,6 x 2,30 mm, stl 15 mm, vikt 2,6 g, två små brott.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipa diamant 1,07 ct enligt gravyr, ca G(TW)/SI, stl 16,75 mm, Stockholm 1963, vikt 2,8 g, mycket tunn rondist, hög krona, naturaler, hålighet i ytan, mindre skada invid rondist, nagg i rondist.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor ca 8,0-9,5 mm, silverlås med cabochonslipad ametist, längd 43 cm.

2 200 kr

Utrop: 1 400 kr