21 - 40 av 121
123...7 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 11 november 2017

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116519, Serie nr. D298491, Cal 4130, Verk nr. C 0180877, Boett nr. 2119, kronograf, herrur, 40 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (repor), meteoriturtavla, läderband, viklås (18K vitguld), Ref nr. 24650-MA, cert, november 2005, box, ytterkartong.

108 000 kr

Utrop: 95 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16618, Serie nr. X749781, Cal 3135, Verk nr. 7262075, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 92908A-X6/46 B, totalvikt 161,4 gram, cert, april 2000.

124 000 kr

Utrop: 89 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer "Amtlich Geprüft", Ref nr. 1803, Serie nr. 601409, Cal 1555, Verk nr. DD13871, Boett nr. 1803, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, Presidentlänk, viklås "Big Logo", Ref nr. 3/59, totalvikt 113,6 gram, ca 1960.

88 000 kr

Utrop: 49 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, "Turn-O-Graph" (T Swiss T), s.k. "Thunderbird", Ref nr. 1625, Serie nr. 1908210, Cal 1570, Verk nr. D378265, Boett nr. 1625, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, tillverkad fjärde kvartalet 1968, cert, december 1970, box.

18 400 kr

Utrop: 12 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss Made T), "Tridor", Chronometer, Ref nr. 18039B, Serie nr. 9863581, Cal 3055, Verk nr. 0046256, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K rött/vitt/gult guld, automatisk, safirglas (skadat), dag, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8 + 2 st. baguetter), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8285-R-548/55, totalvikt 152,5 gram, ca 1987, box, ytterkartong.

82 000 kr

Utrop: 75 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, "Turn-O-Graph" (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 1625, Serie nr. 5411693, Cal 1570, Verk nr. D837497, Boett nr. 1625, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523H-14-C9/455 J, cert, mars 1979, box, ytterkartong.

25 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), s.k. "Boiler Gauge Enamel Dial", Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. R583912, Cal 3135, Verk nr. 5056657, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H18-M6/455 B, ca 1988.

33 000 kr

Utrop: 22 000 kr

OMEGA, Speedmaster (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "Ed White", Cal 321, Serie nr. 20522889, Ref nr. ST 105.003, Boett nr. S 105.003-63 (HF), kronograf, herrur, 37,9 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, "Extract of the Archives", tillverkad 4/12 1964, levererad till Sverige.

66 000 kr

Utrop: 65 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", "CB Case", Cal 321, Serie nr. 25447501, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-66 (C.B), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1967.

69 000 kr

Utrop: 44 000 kr

OMEGA, Seamaster 300 (T Swiss Made T), Cal 552, Serie nr. 24222879, Ref nr. ST 165.0024, Boett nr. 165024 (HF), herrur, 41,5 mm, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, läderband, ca 1966.

60 000 kr

Utrop: 29 000 kr

OMEGA, "Oversize", herrur, 38,5 mm, Cal 30T2 SC PC, Serie nr. 11496009, Ref nr. CK 2506, Boett nr. 2506-2, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, läderband, ca 1948.

6 600 kr

Utrop: 3 300 kr

OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, (OM Swiss Made OM), Cal 751, Serie nr. 27679449, Ref nr. BA 168.0029, Boett nr. 168.029, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, urtavla i guld, räfflad glasring, läderband, originalspänne i doublé, ca 1968.

12 200 kr

Utrop: 9 500 kr

OMEGA, Seamaster 120 (T Swiss Made T), Cal 565, Serie nr. 25692334, Ref nr. ST 166.027, Boett nr. 166.027, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, lyspunkt i dykring saknas, NATO-band, ca 1968.

8 300 kr

Utrop: 3 600 kr

OMEGA, Speedsonic (f 300 Hz), "Tachymetre", Chronometer, Cal 1255 (ESA 9210), Serie nr. 38421393, Ref nr. ST 188.0002, Boett nr. 188.0002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1976.

13 800 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, Genève Dynamic (T Swiss Made T), Cal 565, Serie nr. 27545380, Ref nr. ST 135.0033, Boett nr. 135.033 / 136.033 / 165.039 / 166.039, herrur, 41 x 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, integrerat läderband, originalspänne, ca 1968.

6 100 kr

Utrop: 2 000 kr

OMEGA, Seamaster, s.k. "Transformed Ranchero", "Naiad Crown", Cal 267, Serie nr. 17318059, Ref nr. CK 2990, Boett nr. 2990.1, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, utbytt minutvisare, tygband, ca 1960.

13 000 kr

Utrop: 4 400 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Golden Ellipse, Cal E 15, Serie nr. 1611152, Ref nr. 4764, Boett nr. 2890946, damur, 19,5 x 23 mm, 18K guld, quartz, safirglas, urtavla i blått guld, integrerat läderband, originalspänne i 18K guld, cert, november 1999.

27 000 kr

Utrop: 16 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 240, Serie nr. 5731865, Ref nr. 5712/1A-001, Boett nr. 4639675, herrur, 40 mm, stål, automatisk (microrotor), safirglas, datum, månfas, gångreservindikator, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A384EAC, cert, augusti 2013.

275 000 kr

Utrop: 185 000 kr

Klockor A. Lange & Söhne

A.LANGE & SÖHNE, Glashütte, Sax-O-Mat, Cal L921.4, Verk nr. 32024, Serie nr. 151794, herrur, 40 mm, 18K rosa guld, automatisk (microrotor), safirglas, stort datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, ca 2004, box.

140 000 kr

Utrop: 79 000 kr

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Cal 2125, Serie nr. 406575, Boett nr. D60581 / 655, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, totalvikt 173,8 gram, ca 1996.

84 000 kr

Utrop: 75 000 kr