1 - 20 av 509
123...26 Gå till
Just nu klubbas Julklapps i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari

Klubbad för

BROSCH, låghaltigt guld, skuren agatcamé, halvpärlor, mått 3,6 x 3,0 cm, vikt 9,4 g, nål ej guld.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

BROSCH, metall, obsidian, profil, mått 5,7 x 4,7 cm, vikt 50 g, skadad, lagad.

Utrop: 1 700 kr

LACKASK, svart, mått 3,2 x 2 x 1,1 cm, öppningsbar.

Utrop: 225 kr

RING, 18K guld, 4 prinsesslipade blåa safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, safirena med mycket nagg på krona.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld/guld, 17 åttkantslipade och 1 briljantslipad diamant ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 15 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, tigeröga 8 mm kulor, 6 ihåliga kulor i 18K guld (ca 3,7 g totalt), 3 myntimitationer 18K, lås 9K, längd 37 cm, vikt 38,3 g.

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 2-radigt, tigeröga 8 mm kulor, 18K guldlås och 4 guldkulor 18K, längd 19 cm, vikt 36,1 g.

Utrop: 1 700 kr

SMYCKESET, 2 delar, collier och 2-radigt armband, 6 mm pärlemorkulor och 8 mm onyxkulor, 18K och 14K gulddelar och lås, längd 40 cm och 19 cm.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 2 700 kr

SMYCKESKRIN, kinesiskt rosenträ, 22×17,5×6,5 cm

Utrop: 50 kr

MATSKED, silver, Johannes Lagerdahl, Eksjö 1797, längd 20 cm, vikt 51,0 g slitet blad, bucklor.

250 kr

Utrop: 300 kr

DAVID ANDERSEN, dosa, förgyllt silver, emalj, Norge, Oslo 1888-1925, 4,5x3 cm, vikt 29,8 g.

1 800 kr

Utrop: 500 kr

DOSA, silver, fisk, ledad, röda glasstenar, stämplad IHA, längd 11 cm, vikt 33,6 g.

2 500 kr

Utrop: 800 kr

DOSA, silver, fisk, ledad, längd 11,5 cm, vikt 21,7

750 kr

Utrop: 600 kr

DOSA, sterlingsilver, invändig förgyllning, svängd godronnerad dekor, antik, London år 1890, vikt 17 g, lock graverad "H", bucklor.

700 kr

Utrop: 350 kr

SÅSSNIPA, Birmingham, 1929, S. Blanckensee & Son Ltd, vikt 161,2 g,

Utrop: 1 700 kr

SÅSSLEV, 2 st, London, 1806, William Eley, gravyr, vikt 102,9 g,

Utrop: 1 600 kr

FISKBESTICK, 12 delar, pläter, handtag i bakelit, 6 gafflar och 6 knivar, London, 1906, vikt 582,3 g, etui..

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,0 g, slitage.

Utrop: 8 900 kr

Smycken Hänge/Kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, ärtlänk, 159 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 17,1 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr