1 - 20 av 295
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, navettslipade topaser, ametister, citriner, peridoter, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift/clips, vikt 16,2 g

5 600 kr

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 10,1 g, en diamant med skada.

Utrop: 8 500 kr

4 RADER, smaragder, ca 510 ctv, 2 rader är trasiga.

Utrop: 8 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,81 ct, W(H)/VVS 2, HRD certifikat 066116.

18 600 kr

Utrop: 21 000 kr

BROSCH / HÄNGE, 18K guld, camé, Stockholm, 1954, vikt 17,3 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, Guldsmedscentrum, Göteborg 1974, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.

3 200 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Stockholm 1960-tal, stl 17,25 mm, vikt 7 g, nagg på safiren.

Utrop: 6 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(F)/VVS 2, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.

17 600 kr

Utrop: 19 400 kr

RING, 18K guld, safirer, 72 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g.

15 200 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad safir, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6 g.

Utrop: 6 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla, baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 5 vm, vikt 14,1 g.

6 100 kr

Utrop: 6 700 kr

MANTELLI, collier, 18K roséguld, rosenkvarts, snidade safirer, Italien, längd 88 cm, vikt 34,8 g

Utrop: 8 300 kr

COLLIER, 14K guld, 21 ametister, lås med folierat glas, säkerhetskedja, längd 47 cm, vikt 72,2 g.

11 200 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, silver, månstenar, längd 37 cm, vikt 33,2 g, sliten förgyllning, nagg på ena månstenen.

3 300 kr

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, 18K guld, Jugend, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI2, liten pärla, originaletui, nagg på rondisten.

Utrop: 2 900 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 5,15 ct. ljusblå.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,62 ct, River(E), HRD cert nr 08022747030, före detta VVS1 men har nu mindre skador på 3 av diamantens hörn, därav ingen klarhetsgradering på mittstenen, omgiven av 51 briljanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, platina, 465 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv varav 3 st ca 1,10 ctv, ca TCr-TCa/SI, några diamanter P, längd 18,7 cm, vikt 49,0 g, några diamanter med äldre slipning, några diamanter skadade, etui.

Utrop: 88 000 kr

RING, 18K vitguld, orm, briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-Cr/SI-P, 2 tsavoriter ca 0,04 ctv, stl 16,75 samt 17 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 16 000 kr

HÄNGE, 14K vitguld, 9 briljanter ca 0,70 ctv ca W/VS-SI, vikt 1,1 g.

4 500 kr

Utrop: 5 100 kr