161 - 180 av 188
1...8910 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 19 maj 2018

Klubbad för

ZENITH, "S.A.B. Bangkok", herrur, 33 mm, Cal 10 1/2 N.S, Serie nr. 2937279, Boett nr. 345406, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, fasta bandstift, innerboett i doublé, gravyr, bucklor, "Extract from the Registers", tillverkad 26/2 1931.

3 600 kr

Utrop: 1 600 kr

Klockor Arsenal

ARSENAL, Neuchatel (T Swiss Made T), "Lollipop Hand", Cal Valjoux 7733, Boett nr. 9362 / 3340, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, Tropic-band, ca 1970.

6 400 kr

Utrop: 3 300 kr

OMEGA, Seamaster Professional (200 M), Cal 1441, Serie nr. 50661403, Ref nr. DB 396.1042, Boett nr. 396.1042, herrur, 36 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (stål/guld), viklås, Ref nr. 1455/453, cert (ej stämplat), ca juni 1989, box, ytterkartong.

7 600 kr

Utrop: 4 400 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Oysterdate, Submariner (200m=660ft), "T - Swiss - T", Ref nr. 79090, Serie nr. B352913, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 76100, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt, originallänk (Folded), viklås, Ref nr. 9315-011/380 B, ca 1990, box (ej komplett), ytterkartong.

34 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), "Bicchierini Dial", Chronometer, Ref nr. 16800, Serie nr. 9637796, Cal 3035, Verk nr. 1534559, Boett nr. 16800, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-K3/593, ca 1986, box (ej komplett).

51 000 kr

Utrop: 44 000 kr

Klocktillbehör Patek Philippe

BRÖSTNÄSDUK, Patek Philippe, Genève, 300 x 300 mm, röd/vit/svart, tillverkad av Stoffels, kartong (skadad).

850 kr

Utrop: 250 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHLIPPE, Neptune, s.k. "Salmon Dial", Cal 315/190, Serie nr. 3006195, Ref nr. 5080/1, Boett nr. 4002437, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1997.

52 000 kr

Utrop: 49 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Aquanaut, Cal E23, Serie nr. 1559169, Ref nr. 5064A-001, Boett nr. 4049350, midsize, 35 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gummiband, viklås, cert, december 1999, box (skadad), ytterkartong.

72 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Golden Ellipse, Cal 215, Serie nr. 1324142, Ref nr. 3848, Boett nr. 535215, unisex, 27 x 32 mm, 18K guld, manuell, safirglas, urtavla i blått guld, integrerat läderband, cert, februari 1978, box.

37 000 kr

Utrop: 33 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE & Co, Genève, fickur, 46 mm, Cal 18´´´, Serie nr. 36247, Boett nr. 36247, 18K guld, ankargång, renoverad urtavla, urverk och urtavla ej signerade, vargtänder, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, "Extract from the Archives", tillverkad 1869, såld 31/3 1871.

14 200 kr

Utrop: 9 500 kr

Klockor Enicar

ENICAR, Ultrasonic, Supertest, "Compressor Case", Cal AR 1125, Serie nr. 142105, Boett nr. 362625, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, renoverad urtavla, läderband, ca 1960.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Klockor Enicar

ENICAR, Sherpa Date, "Compressor Case", Cal AR 1145, Serie nr. 326476, Boett nr. 1-61, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1961.

3 800 kr

Utrop: 3 300 kr

OMEGA, Genève, Cal 1022, Serie nr. 37347991, Ref nr. ST 166.0170, Boett nr. 166.0170 (LL), herrur, 37 x 44 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, läderband, originalspänne, ca 1973.

4 900 kr

Utrop: 2 200 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 491, Serie nr. 14677166, Ref nr. CK 2848, Boett nr. 2846 2 SC - 2848, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, gravyr, läderband, ca 1955.

8 300 kr

Utrop: 4 400 kr

OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 84681139, Serie nr. 84681139, PIC nr. 212.30.36.20.04.001, Ref nr. SU 368.1638, Boett nr. 168.1638, midsize, 36 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1502/824, cert, augusti 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0300/2010).

18 400 kr

Utrop: 8 500 kr

OMEGA, Speedmaster, Professional, "Moonwatch Anniversary LTD", Chronometer, "Tachymètre", Cal 3201, Verk nr. 78326501, Serie nr. 78326501, PIC nr. 311.33.42.50.01.001, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell (Co-Axial), safirglas, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1957/957, cert, oktober 2009, box (Ref nr. 6502, inkl tool kit), ytterkartong.

36 500 kr

Utrop: 27 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 321, Serie nr. 24952420, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-66 (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1967.

47 000 kr

Utrop: 25 000 kr

AKTIEBOLOGET SERVUS, Stockholm, IMP, kronograf, Cal Landeron 54, Boett nr. 621002, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1945.

6 500 kr

Utrop: 1 100 kr

Klockor Wyler

WYLER, Incaflex (Ra Swiss Ra), herrur, 32 mm, Cal WH 222 (ETA 2354), Boett nr. 23704, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1950, box.

1 600 kr

Utrop: 1 100 kr

CERTINA, Alarm, Cal 681 (AS FB 5008), Boett nr. 681.3750.41, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1975.

3 500 kr

Utrop: 1 600 kr